| valentingb a întrebat:

Imi puteti explica va rog diferenta dintre Psiholog in specialitatea psihologie clinica,Psiholog in specialitatea consiliere psihologica,Psiholog in specialitatea psihoterapie?
Doar daca stiti,va rog nu va dati cu parerea, sunt destul de confuz si fara.

1 răspuns:
| Darla2007 a răspuns:

Sunt grade diferite de specializare. In Timisoara, exista un masterat care se numeste Masteratul de Psihologie Clinica si Consiliere Psihologica. Un absolvent de la masteratul acesta va fi atat psiholog clinician cat si consilier in psihologie. El va putea lucra in clinici (ca psiholog clinician), ONG-uri sau scoli(ca consilier). Pe de alta parte, un psihoterapeut (psiholog in psihoterapie), este acel absolvent de facultate sau master, care a studiat in plus si o anumita forma de terapie (psihanaliza, eriksoniana, hipnoza, etc). In general psihoterapeutii lucreaza in cabinete particulare si sunt mult mai bine pregatiti decat clinicienii sau consilierii psihologici.