| ionel22damasc a întrebat:

Care e diferenta intre easily si easy? Vreau sa mi se faca o diferenta practica cu exemple, nu una teoretica. Multumesc

3 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

"Easy" inseamna "usor", adica ceva (activitate, teorie etc) este usor / usoara.
Ex. This homework is easy for me.

"Easily' s-ar putea traduce prin "cu usurinta" (faci ceva in mod usor).
Ex. He is easily distracted.

| Daemoon a răspuns:

Easy -> adjectiv (reprezinta caracterstica unui obiect, a unui concept);
Easily -> adverb (reprezinta caracteristica unei stari, actiuni).

Ex: That job is easy.
That job can be easily done.

| anilatacardnaxela a răspuns:

Pai easy este adjectiv la afirmativ, deci exprima caracteristica unui substantiv. ex: easy exercise - exercitiu usor. Cum este exercitiul? usor. Iar exercitiu este substantiv.
Si easily este adeverb, deci exprima caracteristica unui verb. Adica spune cum este actiunea.
ex:I solved this exercise easily - am rezolvat usor acest exercitiu.
Ce am facut? am rezolvat exercitiul. Cum? usor. ''Am rezolvat '' este actiunea, pentru ca am facut ceva.
succes happy