| MindExplode a întrebat:

Care e diferenta dintre anemie si cadere de calciu ma refer la simtome, prin ce se deosebesc. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoliTa_7237 a răspuns:

In special femeile se plang de caderile de calciu.simptomele mentionate si asociate cu caderea de calciu sunt:tiuitul urechilor, vederea slaba, mainele reci si amortite si o stare de rau in general.
Simptomele anemiei sunt:
» oboseala
» dificultati respiratorii
» dureri toracice
» dureri abdominale
» pierdere in greutate
» stare de slabiciune
» lipotimie (lesin) in special in ortostatism (pozitia in picioare)

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Căderea de calciu se manifestă în general şi prin spasmofilie, tulburări ale ritmului cardiac, probleme ale muşchilor feţei sau amorţeală etc.
Anemia se manifestă în general prin oboseală accentuată, scăderea capacităţii de concentrare, paloarea feţii, depresie, migrene, probleme ale inimii etc.
Una dintre ele are cauza : scăderea nivelului de calciu în organism pe când cealaltă are ca şi cauză carenţa de fier în special.
Un control medical este esenţial în oricare dintre cauze.

| WeeD a răspuns:

Anemia este boală determinată de scăderea cantitativă sau calitativă a globulelor roșii și a hemoglobinei din sânge.
Caderea de calciu poate disparea doar daca te odihnesti, faci miscare, consuma alimente care contin fibra, calciu, si magneziu, alimente care contin calciu.

| alinutz16 a răspuns:

Anemie am eu sunt mai slabut si am problema cu sist imunitar (sunt bolnavicios, dar de la o vreme de vreo 2 ani nu m-am mai imbolnavi, cred ca nu mai am )iar caderea aia de calciu o faci daca nu ai calciu in organism bea mult lapte simptomele ameteala si dureri de cap

| yournameplease a răspuns:

Dupa parerea mea (si nu sunt medic ) ambele au efect negativ asupra corpului tau dar intr-un fel au acealesi simptome. Lispa de calciu are urmatoarele simptome : ungile sunt mai casante, pielea este foarte moale si are crapaturi, ai stari de ameteala.
Anemie inseamna lispa unor vitamine, cat si a calciului si poate insemna caderea parului, oboseala., stari de ametealea, greturi.