| Rmnk97 a întrebat:

Care e secretul vostru cand vine vorba de invatat?

12 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Eu sincer,invat mecanicbig grin
inainte de fiecare examen invat toata ziua si tocesc pana nu mai rezista capu' meu si da semne de oboseala(dureri)
Iar dupa ce termin sesiunea,sunt ca si cocosii lu' bunica dupa ce au mancat afinele din tuicawinking
Sau,la unele examene, le trimit mesaje unor prietene cu cerinta de la examen si ele care bineinteles au cursurile mele, imi trimit raspuns pe telefon.asta functoneaza de fiecare data!batting eyelashes

| shadovv a răspuns:

Invat logic si comform tipului meu de inteligenta/memorie, adica cea vizuala (schematizez lectiile si incerc sa modelez folosindu mi imaginatia). Nu invata mecanic.

| ombladon a răspuns:

"Lasa,ca poate nu ma asculta' laughing

| Ambassaderåd a răspuns:

Citeste de 2 ori cu mare atentie fiecare cuvant in parte aproape de somn.
Gandeste la ce ai citit (cititul poate fi cu voce tare sau in gand caci e aceeas chestie ).
A doua zi la scoala, inainte de a fi ascultat si pana intra prof(u)(a) cu 3 minute inainte citeste: de 2 ori tot- cuvant cu cuvant- si dupa accea repede totul pana te intreaba : Spune ce avem azi.
Si la test la fel. pana nu vine profa la tine si zice inchide cartea- caietul.tu citeste!
Nu incerca sa copii sau sa tragi cu ochiul ca uiti tot happy. Sincer!
si a isa tii minte toata viata.
O numesc gandire in oglinda. atata cat vezi atata primesti si inveti happy

| LovellyAngel a răspuns:

Eu sunt atenta in clasa, recunosc ca nu prea învăț daca n-am vreun test. Daca reții lecția din clasa îți usurezi munca foarte mult. Când am examene, teste, teze etc., scriu ce este esential pe o foaie, fac scheme, după care le citesc, încercând sa le înțeleg. Bafta la învățat!:*

| xScarlet a răspuns:

Dacă e vorba de un test/o materie la care nu pot copia, atunci mă străduiesc să încep să citesc lecţia cu câteva zile înainte, cam de două ori pe zi, şi încerc să parcurg logic ceea ce citesc, deşi de cele mai multe ori ajung să tocesc...

| LoveCocktails a răspuns:

Nu invatam laughing

| Notty a răspuns:

Scrii pe un caiet ce ai de invatait(ce este mai important)si dupa citesti de cateva ori si dupa asta incepi sa povestesti cu voce tare ca si cum tear asculta profa.dar daca nu reusesti sa povestesti cum trebuie mai citeste si incearca din nou, dar secretul este sa fii atent cand citesti, ca tu poti sa citesti si de 3 ori dar daca mintea ta e plecata la pascutbig grin nu o sa retii nimic.sa stii ca eu acum m-am mutat la alta scoala unde aici(unii nu toti) invata si la fiecare ora trebuie sa povesteasca cineva lectia, iar la unele ore la anumite materii :din clasa trebuie sa citim in 5 min. si vreo 2 elevi o povestescwinking

| KentuckyF a răspuns:

Daca nu am test, nu prea invat.Decat daca e mare lectia o repet odata.Si am medii mari happy. Singura materie urata de mine pe veci:MATE-MEDIA 7-CEA MAI MICA MEDIE DIN CARNET EVER! Pe noi ne anunta mereu de teste si ascultat.

| ionel99 a răspuns:

Dac esti la liceuu si ai un test la romana de ex. care e foarte lung poti sa il scrii pe tel si copii de pe el la test

| Gabydulkich a răspuns:

Invat seara pentru a putea retine mai bine.Iar dimneata mai repet lectia de 2-3 orihappy

| Magdalena_Jeleriu_1974 a răspuns:

De obicei invat seara,sau dimineata si cel mai important mananc ceva dulce, ciocolata, si iau memoplus...