| heAdgN a întrebat:

Care este cel mai bun Profil pe care sa merg la liceu?
Eu vreau sa merg la Spiru Haret in Tg-Jiu!
Eu vreau un profil ca dupa clasa a 12 -a sa am mai multe portite deschise cum vine vorba!
Voi ce ziceti?

3 răspunsuri:
| heAdgN explică:

Am uitat sa va zic ca imi plac calculatoarele si sa fac proiecte la case.

| Lunara a răspuns:

Toate profilele iti ofera o gama larga de optiuni de viitor daca este profilul potrivit pentru tine. Cel mai important e sa te cunosti tu pe tine, sa iti cunosti capacitatile si aptitudinile. Daca iti e greu sa memorezi pe de rost dar te descurci la rationamente logice si retii usor informatile care au o explicatie exacta, sa zic asa, mergi pe latura de real. Daca e invers, pe uman. Daca iti place sa faci proiecte la case si vrei sa te indrepti spre arhitectura sau un domeniu apropiat, exista liceu de arhitectura. Eu la arhitectura vreau sa merg si sunt la mate-info, pentru ca la facultatea de arhitectur e nevoie si de matematica.
Gandeste-te aproximativ spre ce domeniu vrei sa te indrepti si informeaza-te despre optiunile pe care liceele ti le ofera.
Informatia inseamna putere.

| MaddyEpuran a răspuns:

Depinde de ce materii iti plac.Un profil real pune accent pe matematica, fizica, chimie; iar un profil uman pe romana, istorie, filozofie, etc.Ar trebui sa te gandesti putin si la ce facultate ai vrea sa dai, totusi cred ca te-ar ajuta mai mult un profil real. (eu am ales uman si nu m-a ajutat deloc la facultate) Sper ca te-am ajutat ^_^