| crisuletss a întrebat:

Spuneti-mi caracteristicile si definitia romanului?

Răspuns Câştigător
| Miss1999 a răspuns:

Definitie:Romanul este specia genului epic, în proză, de mare întindere, cu o acțiune complexă ce se poate desfășura pe mai multe planuri, cu personaje numeroase a căror personalitate este bine individualizată și al căror destin este determinat de trăsăturile de caracter și întâmplările ce constituie subiectul operei.
Caracteristicile:Romanele au rol de agrement; Romanele au caracter beletristic; Subiectul unui roman este ficțional în întregime; Un autor de romane se numește romancier.