| Alyboy a întrebat:

Imi explicati cum este cu Diateza reflexiva si diateza activa pronominala?

Răspuns Câştigător
| abcde12345 a răspuns:

Pai e simplu... cand e vorba de diateza pasiva, actiunea se raspfrange asupra celui ce o face.
de exemplu :
Eu MA SPAL.(ma spal pe mine).
El SE SPALA.(se spala pe el).
Cand vine vorba de diateza activa, actiunea se raspfrange asupra SUBIECTULUI PRONOMINAL, dar nu este facuta de acesta. Apare un complement de agent.
Exemplul urmator o sa te ajute:
Masina este spalata de catre tatal meu.
Subiectul acestei propozitii este : masina, si cum am spus mai sus, actiunea se raspfrange asupra ei. Pentru ca este spalata de catre cineva, in cazul acesta, de catre tatal meu.
In aceasta propozitie, cuvantul tata, are rol de complement de agent, pentru ca el face actiunea, care este resimtita de catre masina.

Sper sa ma fi facut util. o zi buna!

| jfsfjsfejskama a răspuns (pentru abcde12345):

El a cerut diferenta dintre diateza reflexiva si cea activa pronominala.In plus, le-ai pus invers. In diateza pasiva vorbim despre complementul de agent(de catre cine?), nu in cea activa.

1 răspuns: