| FlowerRoseRose a întrebat:

Care este diferenta dintre:
1) Paduchi si lindini;
2) Lindini si purici;
3) Paduchi si purici;
4) Ce inseamna fiecare?

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Lindini=oua de paduchi, situate la baza firului de par.
paduchi=paraziti care se intalnesc in puful gainilor, parul oamenilor
purice=chestia aia enervanta care sare de pe un caine/pisica pe tine si iti umple picioru de cerculete rosii vizibile de la o posta.
paduchii stau aproape exclusiv in par, puricii mai mult prin haine/asternuturi si prefera zonele aproape de piele si fara par ca sa poata suge mai bine

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce nu cauti TU pe DEX online, ca gasesti acolo toate definitiile care te vor ajuta si sa faci diferentele.
Nu mai astepta sa ti se dea mura-n gura! Google exista!

| FlowerRoseRose explică (pentru ardnaxur1961):

Esti nesi...si ti se mai zice,, expert TPU'''...

| aleahimk a răspuns (pentru FlowerRoseRose):

Are dreptate. Ar fi mai bine sa iti cauti singura despre ce ai nevoie sa stii, in viata nu or sa fie oameni langa tine in permanenta dispusi sa te ajute cand doresti, va trebui sa te descurci de una singura.winking

| FlowerRoseRose explică (pentru aleahimk):

Atunci de ai mai scris asta pe saitul asta care chiar despre asta e? ha? gandeste-te de doua ori inainte sa...si tu esti nesi

| aleahimk a răspuns (pentru FlowerRoseRose):

Daca ai fi fost o persoana indeajuns de educata, nu ai fi jignit persoanele de pe aici. Acest site este pentru oricine are nevoie de sfaturi, raspunsuri la intrebari carora nu li se gasesc raspunsuri, dar acum depinde si ce fel de intrebari ...ca nu poti veni aici sa postezi o intrebare cu ce inseamna niste cuvinte pe care foarte simplu le poti gasi scriind pe google,, DEX ". In cazul tau este vorba de lene si, dupa cum am zis, in viata nu or sa fie oameni langa tine in permanenta dispusi sa te ajute cand doresti, va trebui sa te descurci si singura. Si apropo : inainte sa jignesti, mai invata si romana ca nu prea sti sa scrii.winking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre păduchi la linkul :
http://www.pestcontrol-expert.ro/paduchi_info.html

Vezi detalii despre lindini la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/lindina_4048

Vezi detalii despre purici la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Purice

Toate cele bune.