| nightwish12356798 a întrebat:

Care este diferenta dintre articol si derivare? Dau fundita!:*

Răspuns Câştigător
| Nanami利 a răspuns:

Pai articolul hotarat si nehotarat are forme.Un cuvant derivat poate fi: suspinatura- (a) suspina+tura
Este clar ca acolo nu e niciun articol.Ca sa vezi diferenta trebuie doar sa inveti formele articolului si atunci iti vei da seama cand e articol si cand e derivare.^^

| nightwish12356798 explică (pentru Nanami利):

Si daca e femeilor lor e articol sau derivare?

| Nanami利 a răspuns (pentru nightwish12356798):

Articol hotarat pentru ca "lor" e forma articolului hotarat.

| nightwish12356798 explică (pentru Nanami利):

Multumesc!:*mi-ai fost de mare ajutor:*:*

| Nanami利 a răspuns (pentru nightwish12356798):

Cu placere :*

7 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Cuvantul derivat provine de la alt cuvant si articolul poate fi hotarat si nehotarat.

| clickerul a răspuns:

Pai efectul articolului suna cam asa : copil-copilul/copilului. Efectul derivarii este cam asa : inflorit-inflorire/reinflorire/reinflorit etc. Sper ca te-am ajutata. Paaa!