| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Cand vorbim despre lexic sau imbogatirea vocabularului prin derivare care este diferenta intre radicalul, tema, baza si radacina cuvantului? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cookiezzz a răspuns:

Derivarea reprezintă formarea de noi cuvinte de la un cuvânt de bază, cu ajutorul prefixelor și sufixelor.

De exemplu, să pornim de la cuvântul,, frumos ", care va fi cuvânt de bază. Cuvintele derivate sunt:,, frumușel ",,, frumusețe ",,, înfrumusețare " etc. Aceste cuvinte conțin toate secvența,, -frumus- ", care, în concluzie, este rădăcină pătrată sau radical.

Pluralul nu este considerat cuvânt derivat, la fel ca și femininul, iar articolul nu este un sufix.

Nu am știut să îți răspund decât parțial ( nu știu ce este aceea temă ), dar sper că vei mai primi și alt răspuns care va clarifica și acest lucru și că te-am ajutat.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Cookiezzz):

Pana acum, raspunsul tau este destul de bun. Mersi!

1 răspuns: