| Denis19999 a întrebat:

Care este diferenta dintre atributul pronominal posesiv si atributul pronominal genitival (functii sintactice)? Multumesc.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înveți pentru Evaluarea Națională? happy
Atributul exprimat prin pronume posesiv devine atributul pronominal posesiv.
Ex. 1)
Mașina alor tăi s-a stricat.
alor tăi= atribut pron. posesiv exprimat prin pronume posesiv
Ex. 2)
Mașina alor mei (alor tăi, alor săi, alor noștri, alor voștri)

Atributul pronominal genitival este atributul exprimat prin pronume în cazul genitiv. Răspunde la întrebările: a cui? ale cui?, al cui? ai cui?
Ex:
Copilul ei este frumos.
Copilul lui este frumos.
Copilul lor este frumos.

Succes!

1 răspuns:
| BabanAndrei a răspuns:

Atributul pronominal genitival este in cazul genitiv iar atibutul pronominal posesiv arata posesia.Nu e greu, si eu ma incurcam la astea dar o sa vezi ca o sa fie usor de vazut care-i care.