| Daniel2906 a întrebat:

Care este diferența dintre "cafeină" și "aromă cafeină" la ingrediente pe sticlele de cola/pepsi? Unele au cafeină altele doar aromă sau. aromă pe care o dă cafeina? Adică toate au cafeină sau cum?

Răspuns Câştigător
| AjutOameniDePlacereSiPentruStima a răspuns:

Diferența dintre "cafeină" și "aromă de cafeină" în lista de ingrediente a băuturilor precum cola sau Pepsi este destul de simplă, dar importantă.

1. **Cafeină:** Cafeina este substanța activă care se găsește în cafea și în alte surse de cafeină naturală, cum ar fi ceaiul și unele plante. În băuturile carbogazoase precum cola sau Pepsi, cafeina este adăugată ca un ingredient pentru a oferi băuturii un gust și o stimulare suplimentară. Atunci când cafeina este listată ca ingredient, înseamnă că băutura conține cafeină ca substanță activă.

2. **Aromă de cafeină:** Aromă de cafeină este o substanță chimică care reproduce gustul sau aroma cafeinei, dar nu conține cafeină activă în sine. Acest lucru înseamnă că adăugarea "aromei de cafeină" în lista de ingrediente nu implică neapărat prezența cafeinei active în băutura respectivă. În schimb, aroma de cafeină este folosită pentru a conferi băuturii un gust similar cu cel al cafeinei, fără a adăuga efectele stimulante ale cafeinei.

Astfel, dacă o băutură precum cola sau Pepsi are "cafeină" în lista de ingrediente, înseamnă că conține cafeină activă. Dacă are "aromă de cafeină", înseamnă că are doar aroma de cafeină, fără cafeină activă. Este important să citești etichetele cu atenție dacă dorești să eviți sau să consumi cafeină.

| Daniel2906 explică (pentru AjutOameniDePlacereSiPentruStima):

Super răspuns. De preferat de evitat această băutură.și nu doar astea happy

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De fapt diferența e că se numește COFEINĂ!

| J0B0MAT a răspuns:

Aromă de orice este o substanță chimică, toxică în general, care reproduce gustul de acel ceva.