| Laura1092 a întrebat:

Care este diferenta dintre colegiu si liceu? ( Colegiul national Ion Creanga si Liceul teoretic hristo botev de exemplu ) De ce unul e liceu si unul colegiu si nu e Liceul Ion Creanga?straight face

Răspuns Câştigător
| CristianT a răspuns:

In general "colegiul national" are o reputatie mai buna, dar nu e neaparat, cele 2 pot fi si sinonime, spre exemplu este liceul teoretic z,sau colegiul tehnic y pot fi catalogate cam la acelasi nivel,in timp ce colegiul national,dupa cum o spune si numele,are o reputatie la nivel national,echipe de profesori mai bune, implicatii multiple in proiecte nationale, chestii de genu...te-am cam ametit, fiindca nici eu nu stiu o explicatie ca in DEX, stiu doar teoretic laughing big grin

2 răspunsuri:
| Gorath a răspuns:

Un liceu trebuie să îndeplinească anumite condiţii ca să devină colegiu (să aibă rezultate la concursuri/olimpiade naţionale şi internaţionale, promovabilitate mare la bac, să se implice în diferite proiecte) etc deci e net mai bun decât un simplu liceu teoretic.

| Preda_Mariana_1972 a răspuns:

E ca si cum ar avea grade primul e colegiu urmat de liceu, grup scolar si scoala de arte si meserii.aceste grade se acorda pe capacacitatea scolii de a scoate rezultate bune, olimpici promovabilitate mare la bac etc