| superpissy40 a întrebat:

Care este diferenta dintre un Liceu Teoretic(de exemplu Liceul Teoretic Ion Barbu) si un Colegiu National(de exemplu Colegiul National Elena Cuza)? Prin ce se deosebeste fiecare? La ambele se intra cu medie destul de mare si totusi unul este liceu, iar celalalt colegiu. Funda happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele sunt unitati de invatamant preuniversitar liceal si admiterea este la fel, doar ca pentru a obtine titulatura de colegiu national un liceu trebuie sa indeplineasca anumite criterii de performanta, conform unui ordin MECT, le poti vedea si aici: http://www.scribd.com/doc/219870480/OMEC-3806-2001-Colegiu-National

2 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Dacă e colegiu național îndeplinește niște cerințe la nivel național - cum spune și numele.

| johnmd1 a răspuns:

La liceu inveti la general, la colegiu mai detaliat. ceva de genu