| TooNight a întrebat:

Care este diferenta dintre dialog si interviu? As dori sa fiti seriosi in legatura cu aceasta intrebare.

Răspuns Câştigător
| StewartCassie a răspuns:

Buna!
Dialog inseamna comunicarea dintre 2 persoane.
Un interviu il faci de obicei cand trebuie sa te angajezi undeva. Spui lucruri despre tine(despre scoala ta, ce pregatire ai in domeniu) si te mai poate intreba alte lucruri viitorul tau sef.
Sa nu te superi daca te intreb, dar de ce ai nevoie sa stii diferenta dintre acestea 2? happy
O zis frumoasa kiss

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Interviul ti-l face seful inainte sa te angajeze si dialogul e comunicarea intre 2 persoane.

| Razvan03Andrei a răspuns:

Pai nu stiu exact, sunt 100% ca exista pe internet, dar poate mi-ai cerut opiniahappy
Intr-un alt post iti dau si definitia exacta.

Pai dialog este realizat de minimum 2 persoane si aici depinde si formula de adresare.Un dialog se refera strict la discutia intre doua persoane.

Interviul este atunci cand(nu mai gasesc cuvantul potrivit), o persoana este pusa sa afle anumite informatii de la alta persoana, dar interviul trebuie mereu sa fie filmat sau nu stiu cum sa-ti zichappy

| Razvan03Andrei a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Interviu

Din cate mi se pare, dialogul nu este unul "relaxat" si doar informativ.Deci cineva pune numai intrebari, iar cealalta persoana raspunde!
Intr-un dialog nu faci chiar asa.
Intervievatorul(daca am zic corect) da un interviu unei anumite persoane pentru a afla ceva de la el sau opinia sa. Exista multe tipuri si daca ai nelamuriri exacte, intreba-ma.

*P.S. Nu stiu exact la ce ti-ar folosi tie acum asta. daca este pentru scoala, nu stiu pentru ca v-a dat asta. daca este strict pentru cunostintele tale generale...un dialog cred ca stiai deja ce este:) *

| Crucified a răspuns:

Tu ai auzit de wikipedia? laughing

| danutza_1678 a răspuns:

Dupa parerea mea dialogul este o comunicare in care poti intreba si opti raspunde iar interviul este atunci cind intrebi pe cineva ceva si el iti raspunde... sper ca te-am ajutat...paaa

| Elsiane a răspuns (pentru danutza_1678):

@danutza_1678, după mine nu cred că știi ce înseamnă interviu (nu o lua în părere de rău), dar ceea ce ai spus tu la interviu este definiția dialogului.

| danutza_1678 a răspuns (pentru Elsiane):

Am vrut sa zic ca nu se face schimb de intrebari ca la dialog adica
-Intrebare
-raspuns, intrebare
-raspuns, intrebare...dar e cam asa
-intrebare
-raspuns
-intrebare
-raspuns...

| Elsiane a răspuns (pentru danutza_1678):

Ba da. Te întreabă (gen):
- Ce facultate ai fost?
- La facultatea de drept.
Este un interviu, adică te angajezi undeva, seamănă cu dialogul (pentru că faceți schimb de vorbe) dar este o diferență. Pune-te cu burta pe carte și învață (nu o lua în semn rău).

| danutza_1678 a răspuns (pentru Elsiane):

Nu ai inteles ce vroiam sa zichappy(fara suparare)

| Elsiane a răspuns (pentru danutza_1678):

Nu se înțelege, plus că ar trebui să-ți dau definiția: 'Interviul este specia care informează și elucidează, prin intermediul unui dialog. Rolul reporterului de interviu este să stabilească un dialog viabil, un mod de comunicare între el și cititor. Sondajul de opinie, informația și lămurirea unei situații sunt laturile principale ale interviului. Întrebările trebuie să fie scurte, clare și puse în cunoștință de cauză. Interviul are funcția principală de a exprima o atitudine, o opinie, este un mod direct de prezentare a unor idei. Întrebările depind și de informația pe care o are jurnalistul despre cel intervievat'. Definiție din wikipedia.

| danutza_1678 a răspuns (pentru Elsiane):

Blea,blea,blea...big grinn-am citit nimicbig grindac era facut de tine era altceva dar sa ma uit pe wikipedia sa iau definitia puteam si euhappysi oricum fiecare cu parerea sa nu-ti place parerea mea atunci paa