| Phantasmagoria a întrebat:

Care este diferenta dintre filologie bilingv si filologie intensiv?

Răspuns Câştigător
| DOLCEMARIA a răspuns:

La bilingv ti se predau unele materii in alta limba. Spre ex, sa spunem ca vrei sa mergi la un liceu cu bilingv franceza...asta inseamna ca ti se va preda si in franceza unele materii.La intensiv se fac doar mai multe ore cu limba pe care ti-ai ales-o la aceasta optiune. fundita?

| Andr3 a răspuns (pentru DOLCEMARIA):

Cine ti-a zis? Nu este adevarat.La bilingv ti se va preda o materie si o limba in plus.De engleza Matematic -informatica bilingv engleza -acolo ti se preda o ora-doua de engleza in plus.E o prostie ce ai zis tu, cum sa iti predea alte materii in limba respectiva?laughing

| Phantasmagoria explică (pentru Andr3):

Dar asa e, se face istorie si geografie in engleza. Stiu asta pentru ca si sora-mea a facut, doar ca nu stiam daca la bilingv sau intensiv.

6 răspunsuri:
| dyannee a răspuns:

Nu exista filologie intensiv.E doar bilingv ceva(engleza, franceza, germana ori spaniola) sau filologie simplu. Intensive sunt clasele de gimnaziu(ex : a V-a intensiv germana sau engleza). Faza e ca la bilingv se da teza la limba pe care o studiezi 5 ore pe saptamana + optional, iar la intensiv nu. happy

| Andr3 a răspuns:

La bilingv ai o limba in plus, la intensiv faci doar o singura limba la greu?

| DOLCEMARIA a răspuns (pentru Andr3):

La intensiv sunt intr-adevar mai multe ore pe saptamana pe cand la bilingv este mai greu, deoarece pentru a intra la bilingv trebuie sa sustii o proba de verificare a cunostinelor pentru acea limba pentru care ai optat si in cazul in care treci ti se vor preda anumite materii in limba respectiva.

| smecheru5 a răspuns (pentru DOLCEMARIA):

Si daca nu iei proba ce se intampla?