| AleAlecS a întrebat:

Care este diferenta dintre propozitia subiectiva,predicativa,completiva de loc,timp..., si atributiva si restul propozitiilor de genul asta?

3 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Imagineaza-ti o propozitie dezvoltata cu multe cuvinte care-i fac un inteles clar si o exprimare frummoasa.Asa arata o fraza in care poti folosi procedeul contragerii(adica, dintr-o propozitie sa ajungi la un cuvant cu acelasi sens, care sa raspunda la aceeasi intrebare si sa aiba aceeasi functie sintactica,)vei vedea care e diferenta:fiecare are rol sintactic diferit, infrumusetand vorbirea.

| Andreea069 a răspuns:

Pai fiecare are intrebarea ei. De exemplu la subiectiva pui intrebarea "ce?", la atributiva "ce fel de?" sau "care?". La subiectiva sunt niste elemente introductive pe care cred ca ti le-a dat la scoala si dupa astea iti dai seama ca e subiectiva (de exemplu: Trebuie sa mergem acolo. --> verbul trebuie e elementul regent). La predicativa trebuie sa ai un verb copulativ (exemplu: Intrebarea este cine va veni. --> vb. copulativ: este; nume predicativ: cine va veni).winking Sper ca te-am ajutat! Funda? big grin

| GabrielaSae a răspuns (pentru Andreea069):

Este gresit. Intrebarea " ce? " recomanda completiva directa, nu subiectivawinking