| Zoey112 a întrebat:

Care este diferenta dintre repetitie si repetitie fonetica ca si figuri de stil intr-o opera lrica?(cu exemple, va rog)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repetitia (fr. repetition = a repeta)

Este figura de stil care consta in folosirea de mai multe

ori a aceluiasi cuvant sau a mai multor cuvinte, pentru a sublinia sentimente, idei, impresii, insusiri.

Ex: In poezia Scrisoarea III de Mihai Eminescu, repetitia "vas de vas" releva multimea turcilor care au trecut Dunarea in anul 1394 pentru ai ataca pe romani la Rovine

Repetiţia fonetică (aliteraţia)

Aliteratia consta in repetarea unei consoane sau a unui grup de consoane la inceputul sau in interiorul dintr-o fraza ori dintr-un vers, cu intentii stilistice pentru obtinerea unui efect muzical.

Asonanta consta in repetarea vocalei accentuate in doua sau mai multe, cuvinte mai ales in versuri.