Întrebare recomandată | dirtyraccoon a întrebat:

Care este diferenta dintre,,should" si,, must" in engleza?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

2 timpuri diferite? Serios?
Ambele merg folosite fie prezent fie trecut, diferenta intre ele e gradul de necesitate pe care-l exprima.
Should e mai mult pentru sfaturi
You should learn more - ar fi bine sa inveti mai mult, ar trebui sa inveti mai mult
You should have learnt more - ar fi trebuit sa fii invatat mai bine.
Must exprima o obligatie
Uniforms must be wore in schools (uniformele trebuie purtare in scoli)
You must have finished that paper yesterday (trebuia sa termini acea lucrare ieri)

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Should=ar trebui; must = trebuie neaparat.

| RAY a răspuns:

Cuvantul must apare si in lb romana si in lb germana müssen si musai, musai trebuie sa merg in oras ádica chiar trebuie, urgent sa merg in oras, should e ca daca ai spun poate voi face acel lucru sau trebuie sa fac dar am timp sa fac acel lucru

| Donsavas a răspuns:

'Should' inseamna ar trebui cu sensul de ''e indicat'', dar nu si obligatoriu.
must inseamna trebuie(adica esti nevoit sa faci ceva)
might inseamna ar putea(este posibil)

Ora de gramatica:
could-might-would (could- s-ar putea, dar nu se stie exact; might- are sanse mari ca "asa sa fie"; would= sigur ca de multe ori se traduce cu "va.");
should-ought (ar trebui ca datorie morala)-must

Uite un exemplu sa vezi ce poate insemna UN cuvant pentru englezi:
She could go to the thearte: ea ar putea sa mearga la teatru (adica n-o opreste nimeni)
She might go to the thearte : S-ar putea ca ea sa mearga la teatru (sa aiba in program)
She would go to the theatre: S-ar duce la teatru (daca ar fi libera sigur s-ar duce)
She should go to the theatre: Ar rebui sa mearga la teatru (ar fi de bun simt din partea ei)
She must go to teh theatre - Trebuie sa mearga la teatru (are o obligatie).

| dirtyraccoon explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Popm a răspuns:

Should-ar trebui si must-obligatoriu

| Melecciu_Vlad_1999 a răspuns:

Amandoua inseamna trebuie, dar ele se folosesc in moduri complet diferite:
Ex:You should have learnt more.
He must learn more.
Sunt la doua timpuri diferite

| sabin89 a răspuns (pentru Adry05):

* sa fi (invatat)

| Adry05 a răspuns (pentru sabin89):

Asa e, multumesc pentru corectare.

| Adry05 a răspuns (pentru Melecciu_Vlad_1999):

2 timpuri diferite? Serios?
Ambele merg folosite fie prezent fie trecut, diferenta intre ele e gradul de necesitate pe care-l exprima.
Should e mai mult pentru sfaturi
You should learn more - ar fi bine sa inveti mai mult, ar trebui sa inveti mai mult
You should have learnt more - ar fi trebuit sa fii invatat mai bine.
Must exprima o obligatie
Uniforms must be wore in schools (uniformele trebuie purtare in scoli)
You must have finished that paper yesterday (trebuia sa termini acea lucrare ieri)