| Butterfly1 a întrebat:

Care este diferenta dintre should si ought to?

12 răspunsuri:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai cei important de spus este ca toate cele 2 cuvinte inseamna acelasi lucru

You should get to school after three o`clock.
You shouldn't miss the train
You ought to try a Apple.
You oughtn't fight with your sister.
Diferenta dintre should si ought este ca de obicei "should" este mai puternic, adica in exemplele de mai sus:
Trebuie sa ajungi la scoala...
Ar trebui sa incerci un mar.
* should e mai puternic, decat ought
O alta diferenta este "to". Should nu foloseste niciodata "to" insa ought trebuie luat mereu cu "to".
Cam astea ar fi diferentele si asemanarile lui should/ought... succes la engleza...

| Ballet a răspuns:

Nu e mare diferenta.
Should - arata mai mult sugestia
Ought to - are un inteles prins intre should si must, adica se foloseste atunci cand sugestia este mai mult decat doar un indemn.
Exemplu:
You should go to the doctor if you don't feel well.
You ought to go to the doctor, it's obvious you don't feel well.
In prima, should este doar o sugestie. In a doua, este mai mult o obligatie/ o nevoie.

Sper ca ai inteles xD

| valentingb a răspuns:

Buna! Diferenta nu este foarte mare, se folosesc amandoua in acelasi scop,il poti inlocui pe unul cu celalalt oricand. Should e un verb auxiliar in limba engleza si il folosesti ca atare,pe cand ought e mereu urmat de un verb la infinitiv,construit din to+ verb. Pe scurt, e aceeasi Marie, cu alta palarie happy.
Exemple: You should learn some french also. / You ought to learn some french also. happy
De asemenea, trebuie sa stii ca ought to nu se mai foloseste la fel de des in vorbirea curenta a britanicilor, se observa un oarecare avantaj al lui should in fata sa, pe viitor probabil va disparea complet.

| mihaelutzamy a răspuns:

Inseamna amandoua acelasi lucru, deci...nu este nicio diferenta

| TheAce a răspuns:

Diferenta e mica insa in acelasi timp majora. Should bate mai mult catre un indemn (ar trebui sa...) in timp ce ought to sugereaza o necesitate (nevoit sa...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici o diferenta ...ambele inseamna acelasi lucru : trebuie sa... doar ca "ought to " este folosit de catre britanici; americanii il folosesc foarte rar happy asa mi-a spus profa ' big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele au acelasi sens adica ''ar trebui''.
Should este mai des folosit.

| SupradozaDeViise a răspuns:

Nu e diferenta mare, se folosesc amandoua pentru acelasi lucru!

| Zebedeu a răspuns:

Pai ''ought'' indica ce ar trebui sa faca cineva
si ''should'' dă o sugestie asupra a ceea ce este un lucru bun pentru cineva să facă, iar ''should'' nu foloseste niciodata ''to'', in schimb 'ought; trebuie luat intotdeauna cu to.
De exemplu:
You should tell her how you feel.
You ought to tell her how you feel.

| Imp5k a răspuns:

Nu este nicio diferenta. Doar ca "should" este mai comun (adica se foloseste mai des).

Sper ca te-am lamurit, bafta!

| Ceuşan_Carla_1999 a răspuns:

Should to = ar trebui sa...si ought to= ar trebiu sa laughinglaughing e acelasi lucru dar sun ca un fel de "sinonime" laughing))

| a55deedee a răspuns:

Paii...esti in clasa a 7-a nu? si eu am avut lectia asta.din cate imi amintesc un coleg a intrebat-o pe profesoara noastra de engleza asta si ea a spus ca nu e nicio diferenta..doar ca should se foloseste mai des decat ought to.