| Mihlamihieygw a întrebat:

Care este diferenta dintre SUA si America?

35 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cum ti-a raspuns admirativ admiral: una e tara, unul e continent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SUA e o țară, America un întreg continent

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit! Sunt corecte ambele forme, SUA sau America, tot aia e. Nu exista continent America!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Bre, treci puțin prin manualul de geografie de clasa a 7-a și după mai gândește odată

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Mi-e teamă că te-ai formulat greșit.

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e teama ca tu nu esti bine informatawinking

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ar fi cazul sa o faci tu, sa afli ca nu exista niciun continent cu numele America, ci doar tara, denumirea colocviala a Statelor Unite!
Continente sunt doar America de Nord si America de Sud!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/America

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Da asta am zis și eu că răspuns, dar 'America" este o prescurtare la tot continentul, de fapt la toate continentele. Părerea mea.

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci e corect cum zic eu, America = SUA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

O ții pe a ta deci, cu lecția în față

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i adevarat, America e sinonim doar cu SUA. Ca sa te referi la continente, esti obligata sa adaugi particula,, de Nord" sau,, de Sud".

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intra iar pe wikipedia si scrie SUA... Sa vezi ce zice... Ca i se mai spune si America (in limbaj colocvial).

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Multe lume când se referă la America se gândește la SUA, e adevărat, poate de acolo vine și această idee.

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se gandeste la SUA pentru ca SUA e America.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu contează cum i se spune colocvial. Țara aia se numește Statele Unite ale Americii, sau pe scurt, Statele Unite. În niciun caz America, nume al întregului continent

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu intelegi ca nu exista continent America?
Cine te-a invatat prostia asta?
Uita-te in manuale si pe harta!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

Wow, unul care a prins-o prost dar o tine pe a lui pana in panzele albe oricat de pe dinafara ar fi
America e un contintent... PUNCT
faptul ca la SUA i se mai spune "PE SCURT" America, nu inseamna ca este si litera de lege, ci doar o prescurtare

"nu exista continent America"
GEEZAZ DUDE, la SUA i se mai spune si "State", asa ca ce o sa faci?!? o sa spui ca atunci cand vorbim despre "State" se refera NUMAI la Statele Unite ale Americii, si nu exista state in alta parte?!?
vreau sa te vad ca ajungi pana la nivelul ala de negare?!? TE PROVOC big grin

| tonyc7 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai fost vreodata in SUA? Sau macar ai vizionat filme americane? Majoritatea americanilor isi spun tarii lor AMERICA. Inclusiv oficialitatile lor in frunte cu presedintele. Punct.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

Americanii nici nu spun America, ci "States"

asa ca te cotoiesti pe toate partile, doar, doar
NU suntem in America, NU suntem americani
intrebarea nu e pusa in engleza americana, e pusa in romana

aici treaba e simpla, esti obsedat RAU, sa ai dreptate, ORICE AR FI!

| tonyc7 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu te mai isteriza atata, fratioare.,, States" suna ca draq, o fi folosita si expresia asta dar cu siguranta nu la scara larga cum e folosita America sau (sau US, cel mai simplu).
Iti dau ca argument o replica faimoasa dintr-un film faimos, Titanic spusa de personajul interpretat de LeoDi Caprio -,, Wow, we're going to America!" (adică USA)...
Sau altă replică faimoasă, de data asta rostită de Bush Jr. la 11 septembrie 2001 :,, Today, America was attacked..."
Deci... mai informeaza-te!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

Deci nu e nici o diferenta dintre SUA si America, numai cetateni SUA traiesc in toate 3 continentele?

| tonyc7 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sorry, aici chiar nu te mai inteleg ce vrei sa spui!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

Pai tu spui ca e idem SUA si America
deci e "idem" toti oamenii care traiesc in continetul american (supranumit "AMERICA") cu cetatenii din SUA
eventual, si restul lumii:
We are living in America
Amerika ist wunderbar
https://www.youtube.com/watch?v=Rr8ljRgcJNM

imigrantii ilegali care vin via Mexic, INCLUSIV ROMANI (nooo SHlT)
TE-AR CONTRAZICE

| tonyc7 a răspuns (pentru Zuzu1991):

De ce continui sa vorbesti de,, continentul american" daca nu exista asa ceva?
Exista doar continentul SUD-american si cel NORD-american.
Iar America e SUA!
America, tara situata in continentul America de Nord.
Locuitorii continentului se numesc nord-americani.
Locuitorii tarii numita America sau SUA se numesc americani.
Locuitorii celuilalt continent invecinat se numesc sud-americani sau latino-americani.
Ce e asa greu de priceput?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

Hai sa o lasam balta, tu ai fetish cu definitii imbecile si incuiate TOTAL
eu vad realitatea dar imi e prea lene sa caut destule argumente pe google sa iti tai macaroana
si sunt PREA BEAT la ora asta ca sa imi pese

deci tu ai castigat, LA O LADA DE BERE MAI MARE, pentru amandoi

felicitocurili mele personale ca ai castigat... HIC!

| tonyc7 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Niciodata nu vei putea gasi un argument macar, nici pe google nici in alta parte, cu care sa imi poti taia macaroana! Pentru ca sunt absolut sigur 100% pe ce spun! O noapte linistita, prietene.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Argumentul il gasesti in cartea de geografie, unde poti vedea si singura ca America este un continent, nu o tara!
Deci nu are sens sa te contarzici aici cand nu stii geografie!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru tonyc7):

Continentul America reprezinta o zona geografica impartita in trei subzone : America de Nord, America Centrala si America de Sud.
Statele unite ale Americii (SUA) ocupa doar o parte a subzonei Americii de Nord.

| tonyc7 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Lasa prostiile. Informeaza-te corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Mai copil tembel si prost. Atunci cand toti iti spun ca este gresit ceea ce sustii, ar fi cazul sa-i asculti. Degeaba te tii tu ''batos'' rolling on the floor, ca ti-ai dat examenul. Te-ai descalificat de unul singur. laughing rolling on the floor

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi spun toti, ci doar cativa indusi in eroare. Prostul insa esti chiar TU! Motiv pentru care ai IGNORE! _I_

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

"în 25 Martie | tonyc7 a răspuns (pentru Zuzu1991):
De ce continui sa vorbesti de,, continentul american" daca nu exista asa ceva?"

sigur ca nu exista, nu exista nici covid, si daca te vaccinezi prinzi 5g pe telefonul fix

data viitoare sa nu uiti sa iti iei pastilele inainte sa intri pe TPU, ca altfel esti asa de taaaaareeeeeee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

America e un continent, de fapt trei continente, America de Sud, America de Nord și cea din mijloc. SUA este un grup de țări reunite, grupate formând una singură și face parte din continentul Americii de Nord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SUA are 50 de state, America are 50 de țări.