| NICKSOOO a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este diferenta din Orient si Occident? Ce tari sunt incluse in fiecare; si cum iit dai seama de o tara din ce categorie face parte?! Multumesc!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orient = est
Occident = vest
In Occident (sa-ti mai enumar?) toata Europa de vest, pina la oceanul Atlantic.
In orient, de la granita cu Ucraina (dar si Bulgaria, Turcia), pina la muntii Urali. De acolo este extremul orient. Ar mai fi Orientul Mijlociu care este o zonă geografică situată în sudul și estul Mării Mediterane, care se întinde din estul Mediteranei până în Golful Persic, dar asta, vazut din punctul de vedere al vesticilor.
Asta, in mare spus. Sint useri care nu raspund, dar ma vor corecta.

| DeianVendetta a răspuns:

Occident = Vest (se referă de obicei la țările din Europa Centrală și de Vest - de obicei țările dezvoltate, Marea Britanie, Franța, Germania, Italia, Spania, etc), Orient = Est.
Orientul Mijlociu = Țări din Asia de Vest și câteva țări din Africa de Nord (ex: Turcia, Egipt, Iran, Irak, Arabia Saudită).