| Jodelle a întrebat:

Care este formula apotemei triunghiului echilateral?

19 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Apotema triunghiului echi este egala cu o treime din inaltime.

| rutanklan a răspuns:

Da primeste chiar daca nu e corectwinking.

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Nu pentru ca stiu raspunsul. Eram curioasa sa vad daca e cineva care incearca sa trieseze big grin

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

Ok, intreab-o pe Jodelle aia care e raspunsul. ea sigur il stie. "funda?"

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Da, "Jodelle aia" chiar stie.

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Da ma, "Jodelle aia" chiar stie raspunsul, te ratoiesti la mine fara rost.

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

No ***?

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Iarta-ma, ce ai spus?

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

laughing stii ca nu pot scrie iarasi fiindca imi apare cu stelute happy.

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Acum pe bune, chiar nu stiu la cete referi big grin. M-ai injurat sau ce?

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

No *** nu mi se pare injuratura. of iar cenzureaza. s h i t

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Da, aici ai dreptate, nu e injuratura. Si cu toate astea...

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

Pana la urma ce e totusi apotema? nu mai tin minte...

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Nu-mi dau seama daca faci misto sau nu, dar cum eu sunt binevoitoare, este dreapta dusa din centrul unui poligon pe mijlocul unei laturi (oricare latura a figurii).

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

Nu e tot una cu mediana? Si uneori in cazuri particulare e tot una cu mediatoare si inaltimea happy?

| Jodelle explică (pentru rutanklan):

Hmmm, nu cred, ma rog nu-s persoana potrivita pe care ar trebui sa o intrebi. Sunt lafilologie, nu prea am treaba cu matematica, da' o formula de apotema acolo tot mai stiu laughing.

| rutanklan a răspuns (pentru Jodelle):

Brilliant. inseamna ca asa e, cum am intrebat eu happy

| 1PtToti a răspuns:

R/2, adica raza cercului inscris, impartit la 2

| onysya a răspuns:

Latura radical din trei supra sase sau inaltimea supra trei.