| anonim_4396 a întrebat:

Care este formula apotemei trunchiului de piramida regulata? Multumesc

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apotema trunchiului de piramida este o inaltime a uneia dintre fetele laterale ale trunchiului. Nu are formula, daca vrei sa o afli se face cam asa :
Apotema la patrat = h ( inaltimea )la patrat + Ab ( aria bazei ) la patrat
adica : ap(la2 )=h(la2)+Ab(la2)

| Alexandru_Sebi_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aria bazei mari sau mici?

| AndreiDr a răspuns:

O poti calcula dintr-un trapez, sa zicem din inaltimea trunchiului OO', apotema bazei mici, O'M', apotema bazei mari OM. Duci inaltimea in trapez, scazi din baza mare pe baza mica ca sa afli distanta de la inaltime trapez la M. Inaltime trapez notata cu M'S, aplici pitagora in triunghiul M'SM.(unghiul S=90 grade).

| borz a răspuns:

Nu are formula este: "inaltimea unei fete laterale"big grin sper ca te-am ajutat