| Crista09 a întrebat:

Care este importanta sarurilor?happy

1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

Sarurile minerale sunt indispensabile corpului uman, precum proteinele, hidratii de carbon, grasimile si vitaminele. Inainte de a asigura cresterea, dezvoltarea si alte diferite functii vitale, organismul 'necesita' mai mult de 20 de saruri minerale.

Termenul exact este "necesita" deoarece corpul nu poate "fabrica" sarurile minerale, ele sunt luate zilnic din alimentatie. Pentru sportivi, trebuie stiut ca sarurile minerale nu sunt substante energetice, nici materiale de 'constructie', totusi ele servesc drept catalizatori, de o foarte mare importanta, in numeroase procese fiziologice. Mineralele au capacitatea de a mentine stabilitatea membranelor celulare, echilibrul osmotic, activand diferite enzime, contribuind la formarea electrolitilor in lichidul corporal. Mineralele sunt necesare la transmiterea de impulsuri nervoase la contractia musculara; serveste la neutralizarea aciditatii corporale prea ridicate. Organismul pierde zilnic minerale prin urina, fecale, transpiratie. Pentru sportivi, o mare parte din minerale sunt eliminate mai mult prin transpiratie, mai ales in cazul antrenamentelor intense, deci sportivii au nevoie de un aport zilnic mult mai ridicat decat persoanele sedentare.

Sursa: http://phantoms.ro/post63233.html

Vezi si: http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=281

Bye :-h!