| anonim_4396 a întrebat:

Care este legatura intre lumina si galaxia in care ne aflam? as vrea sa stiu raspunsul, pentru ca am cautat pe tot google-ul si nu am gasit nimic crying

5 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

Asta e o intrebare destul de incuietoare...totusi, sa vad ce pot face.
fara lumina, nu putem vedea. asta se intampla deoarece celulele noastre din ochi (nu stiu cum se numesc pe romana, scuze) au nevoie de acest element care se adune informatiile din mediul inconjurator si sa le transmita lor (sper ca ai inteles...). din acest motiv, lumina este prezenta peste tot in univers, nu doar in galaxia noastra, asa ca nu inteleg clar care ar putea fi sensul logic al intrebarii tale. sper ca ti-am fost de folos!

| oz a răspuns:

Stai putin.
legatura dintre lumina si galaxia noastra?
lumina este prezenta in tot universul.Nu este o caracteristica a galaxiei noastre.Eu unu nu stiu ce ar putea sa aiba lumina cu galaxia noastra in mod special.
Calea Lactee - lapte...culoare deschisa...grad inalt de luminozitate, fata de alte galaxii, a noastra lumineaza destul de puternic...de unde si numele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te referi la lumina acea laptoasa care-i caracteristica galaxiei noastre singura cauza este din cauza luminii solare reflectata de planete sateliti si ale altor stele din apropierea galaxiei si interferentelor ei la patrunderea prin gazul cosmic. Daca te referi la lumina stelelor si a soarelui e din cauza reactiilor chimice pe baza de heliu si alte elemente chimice cunoscute sau necunoscute cu o degajare mare de caldura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

K..mersi pentru raspunsuri...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nus nici eu