| MyTedyBear a întrebat:

BUNA! Fundita primului raspuns corect!
Cum pot demonstra ca :
1. daca intr un triunghi inaltimea este si mediana atunci triunghiul e isocel?
2. daca intr un triungi inaltimea e si bisectoare atunci triunghiul este isoscel
3. daca intr-un triunghi bisectoare e si mediatoare atunci triunghiul este isoscel?
Am lipsit la acea lectie si maine ma asculta...
Au facut ceva comparatii cu ipoteza, concluzie si demonstratie...

Răspuns Câştigător
| Crocodilul01 a răspuns:

Http://www.matematicaonline.ro/Geometrie/Triunghiul.aspx
Ai sa gasesti undeva pe la mijlocul articolului! Succes la ascultare! Si app: Sa postezi nota :)) Daca vrei :)

| MyTedyBear explică (pentru Crocodilul01):

Multumesc! big grin
Stii cumva si un site cu proprietatile triunghiului echilateral si reciprocele lor pentru clasa a 6 a? big grin

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu trebuie demonstraţie.
Există o teoremă care spune că: Într-un triunghi isoscel înălţimea este mediană, mediatoare, bisectoare şi axă de simetrie.

| Northern a răspuns:

Nu trebuie sa demonstrezi nimic.Acestea sunt teoremele cu care vei demonstra ca un triunghi este isoscel.

| Dontforgettosmile a răspuns:

E logic, daca intr-un triunghi, doua linii importante se suprapun, rezulta ca este isoscel. Nu trebuie demonstrat nimic pentru ca este logic de la sine, deoarece este o teorama.