| andreea1913 a întrebat:

Cum aflu ca intr-un triunghi isoscel ce cade pe baza este mediana, mediatoare, bisectoare.
Dau funda, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Ca sa aflii ca o dreapta e bisectoare ea trebuie sa imparat unghiul din care porneste in 2 unghiuri egale, ca sa fie mediana trebuie sa fie pe mijlocul unei laturi si ca sa fie mediatoare trebuie sa cada si perpendicular, dar si pe mijlocul unei laturi. Mediatoaraea e in acelasi timp si mediana, si inaltime.

Intr-un triunghi dreptunghic liniile importante corespunzatoare bazei coincid(adica-s una peste alta, adica e una singura care e in acesai timp toate trei) si cele care pornesc din unghiurile de la baza sunt egale.

O zi placuta!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Într-un triunghi isoscel, înălțimea care coboară din vîrful opus bazei este în același timp și bisectoare, mediană, mediatoare și axă de simetrie.
Cam asta e regula.
Cred că știi, fiecare în parte ce este?

| Ibrahimovic a răspuns:

In triunghiul isoscel acea linie care imparte triughiul in doua este si mediana si mediatoare si bisectoare...