| Beatrice1 a întrebat:

Care este partea zecimala? va rog vreau un raspuns repede

9 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Bună!
Partea zecimală a unui număr este acel număr de după ".", exemplu pentru 5.35 partea zecimală este 0.35, se află scăzând din număr partea întreagă (pentru 5.35 aceasta este 5), adică 5.35-5=0.35
Pentru numerele întregi aceasta este 0.
Vezi aici http://matematicaesimpla.com/notiuni-de-baza-partea-intreaga-a-unui-numar/

| SimonaCristina a răspuns:

Partea de dupa virgula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partea situată după virgulă, de ex: partea zecimală a nr. 34, 256 este 256.

| Hermaniona a răspuns:

Cifră situată după virgulă într-un număr zecimal.

| JackDanielTime a răspuns:

Ca sa-ti fie mai usor la numerele pozitive tot ce este in dreapta vigulei este parte zecimala
ex:
9, 1 -numar
0, 1-partea zecimala
la cele negative este mai cu dichis. Daca ai -5, 3 partea intreaga va fi -6 adica mai mic de numarul in fata virgulei.partea zecimala se afla cu aceasta ''formula'' -5, 3 -(-6) iar minus cu minus fa plus si vine -5, 3+6=0,7

| Beatrice1 explică (pentru JackDanielTime):

Multumesc!

| JackDanielTime a răspuns (pentru Beatrice1):

Funda please

| metten a răspuns:

Da-mi un exemplu sa te pot ajuta, partea zecimala adica partea cu virgula 5, 4 21, 8 etc sau daca te referi la altceva spune si poate te pot ajuta

| Gheorma_Claudia_1980 a răspuns:

Cea de dupa virgula de exemplu 9, 1 0, 1 partea zecimala