| Fl4sh3rON a întrebat:

Care este pozitia polilor magnetici ai Pamantului?

Răspuns Câştigător
| codrinstefan2103 a răspuns:

Polii magnetici nu coincid cu cei geografici ci prezintă o variație în distribuția lor pe glob, datorită fluctuației câmpului magnetic al Pământului. În 2001, polul Nord magnetic se afla lângă insulele Ellesmere din Canada iar în ultimul timp se deplasează către Rusia cu o viteză de 60 de km pe an. În 2005, polul Sud a fost localizat aproape de ținutul Adelie din Antarctica și se deplasează de atunci către Nord-Vest cu 10-15 km pe an.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nord-sud, sau sud-nord, ia-o cum vrei tu.

| Dragos707 a răspuns:

Hmm polii magnetici! Ei se deplaseaza 60 de KM(distanta) pe an ceea ce inseamna foarte mult.Asa ca nu au o pozitie tocmai relativa de aceea se vorbeste despre schimbarea poliilor care vor influenta foarte rau clima. Gandeste-te ca la noi in Romania o sa fie 45 Grade C permanent sau iarna permanent!

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru Dragos707):

Păi Dragoș, dacă nu au o poziție tocmai relativă atunci cum sunt? Sau să te întreb altfel: relativ ce înseamnă pentru tine? Înainte dai un răspuns științific uită-te în DEX la termenii pe care îi folosești. S-ar putea să ai surprize.

| ajc a răspuns:

Polul nord magnetic al pamantului se afla la polul sud geografil al pamantului, adica Antarctica si invers.