cristian
| cristian a întrebat:

In momentul inversarii polilor magnetici ai Pamantului busolele existente vor mai indica corect punctele cardinale? Daca eu am ferestrele orientate la sud inseamna ca dupa inversare ferestrele vor fi orientate la nord?

Răspuns Câştigător
| mariusres a răspuns:

Nu exista un moment al inversarii. chestia asta se intampla foarte foarte incet. ca s-ti faci o idee o inversie din asta dureaza cam 100, 000-200, 000 de mii de ani! nu e ca si cum te-ai trezi maine si hopa! s-au inversat polii. busolele vor indica invers la momentul in care procesul de inversare se va fi terminat, dar nu trebuie sa uiti ca in univers NU exista nord-sud-est-vest, astea sunt doar notiuni inventate de noi pentru a ne orienta in spatiu. deci polul nord nu inseamna sus, iar polul sud jos. in concluzie, faptul ca pe busola ta scrie nord e irelevant din acest punct de vedere.

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Ar mai fi de spus...
Câmpul magnetic este caracterizat cantitativ de către liniile de câmp şi calitativ de inducţia sa.
Pământul are un câmp magnetic puternic, ca şi când planeta ar fi avut un magnet bară enorm fixat în interiorul ei. Fizicienii consideră că acest câmp magnetic al pământului are legătura cu mişcarea fluidelor, materiale conductoare din punct de vedere electric care se găsesc în interiorul pământului. Materialul conductor si câmpul geomagnetic se pot controla reciproc. Studiul acestei probleme este cunoscut sub numele de hidromagnetism. Studiul modului in care câmpul magnetic terestru s-a schimbat de-a lungul istoriei pământului este numit paleomagnetism. Câmpul magnetic al pământului are o anumită importantă istorică datorită rolului busolei în explorarea planetei. Acul unei busole este un adevărat magnet bară; un capăt este numit „indicatorul" nordic pentru că este atras de polul magnetic al pământului din emisfera nordică. Celălalt capăt al acului este atras de celălt pol magnetic al pământului. Pentru că tipurile diferite de poli magnetici se atrag, polul din emisfera nordică, deşi numit polul nord magnetic este un indicator al sudului şi vice versa pentru emisfera sudică(datorita faptului ca a fost denumit pol nord al unui magnet polul atras de polul magnetic al Pamintului din emisfera nordica)

| viorel2c a răspuns:

Si soarele va rasari invers.Cine sa inverseze polii? Si mai ales cum?