| chri a întrebat:

Care este teorema lui Thales?(definitie)

Răspuns Câştigător
| xXCosmynXx a răspuns:

Intr-un triunghi o parela dusa la una din laturile unui triunghi detemina cu celelalte 2 laturi segmente proportionale.

11 răspunsuri:
| anca29 a răspuns:

TEOREMA LUI THALES:O paralelă la una din laturile unui triunghi determină pe celelalte două laturi sau pe prelungirile lor, segmente proportionale
RECIPROCA TEOREMEI LUI THALESbig grinacă o dreaptă DE intersectează laturile AB şi AC ale unui triunghi ABC şi determină pe acestea segmente proporţionale, atunci ea este paralelă cu BC.
Daca triunghiurile sunt egale atunci raportul de asemanare este 1. TEOREMA FUNDAMENTALA A ASEMANARII:O paralela dusa la una din laturile uni triunghi formeaza cu celelalte doua laturi un triunghi asemenea cu cel initial.
CRITERII DE ASEMANARE A TRIUNGHIURILOR

| esanatos a răspuns:

O paralelă la una din laturile unui triunghi determină pe celelalte două laturi, sau pe prelungirile lor, segmente proporționale.

https://www.qtransform.com/......Thales.php

| al3xandru_4340 a răspuns:

O paralela dusa la o latura a unui triunghi formeaza pe celalante doua laturi sau pe prelingirile acestora segmente proportionale.

| Crisan_Alex_1999 a răspuns:

O paralelă DE la baza BC a unui triunghi ABC împarte laturile AB și AC în părți proporționale

| vioviolettcastillo a răspuns:

In orice triunghi, o paralela la o latura, imparte celelalte doua laturi in segmentele perpendiculare.

| Anonym7 a răspuns:

Paralela dusa la una din laturi detemina celelalte 2 laturi segmente proportionale

| Forinusins56 a răspuns (pentru Anonym7):

Da exemplul unde e

| Stefan_Radu_1998 a răspuns:

Anca29 esti o retardata si o analfabeta rarato daca no sti no mai posta idioato puteai sa duci in eroare multi clienti TPU care au un sfert de neuron

| Emi2012 a răspuns (pentru Stefan_Radu_1998):

Fa esti o taranca proasta te bate tastatura si limba romana nu mai intra pe acest site!

| Pintilie_Razvan_1984 a răspuns:

Intr-un triunghi oarecare o paralelaeste dusa la una din laturile tiunghiuluisun determinata de celelalte 2 laturi formeaza segmemte proportionale