| SimonaCristina a întrebat:

Care este treaba cu n factorial? Eu sunt clasa a 5-a si am vazut asta la olimpiada de matematica faza locala. Cine imi poate explica? FUNDA! Repejor! laughingMentionez ca profesoara nu ne-a predat asa ceva, dar...

Răspuns Câştigător
| daniel03 a răspuns:

N factorial se noteaza cu n! si inseamna 1x2x3x4x...xn big grin sper ca te ajuta

3 răspunsuri:
| Sarai a răspuns:

De exemplu : 4 factorial este : 1*2*3*4
-adica pentru a calcula un numar factorial il inmultesti cu toate numerele mai mici de cat el in afara de 0
Sper ca te-am ajutat happy Funda? puppy dog eyes

| SimonaCristina explică (pentru Sarai):

Dar la un exercitiu iti da 4! sau sa stii tu ca 1*2*3*2 inseamna 4 factorial?

| SimonaCristina explică (pentru SimonaCristina):

Scuze am gresit eu nu mai trebuia intrebarea asta!