| Stefyza a întrebat:

Care facultate e mai potrivita : psihologie sau asistenta socială? Ma refer la oportunitățile pe care le ai după, cat de repede se gaseste un loc de munca in domeniu. Si in ce domenii poti activa după terminarea fiecăreia?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Asistenta sociala iti recomad doar daca ai de gand sa pleci pe urma afara.
In tara pregateste-te pentru putin peste minimul pe economie, si e pacat sa faci facultate pentru salarul acesta, cand exista muncitori care castiga mai mult.

E cu 2 taisuri.
E foarte adevarat si ce spune antecomentatorul, exista cam multi psihologi, (si intre noi fie vorba, exista degeaba, ca romanul nu se inghesuie la pisalog).
Insa am o cunostinta care are doctorat in psihologie, lucreaza in tara, dar la nivelul la care 80% din timp e plecat pe afara pe la congrese si alte dracovenii (in special Italia).

| Yurisa a răspuns:

Cine a zis ca daca faci psihologie devii automat psiholog? Exista multe ramuri in care sa lucrezi: pedagogie psihologia muncii, psihologia clinica, psihologia publicitatii, psihopedagogie speciala, pentru comportament deviant, la resurse umane, poti sa fii psiholog in penitenciar, particular, in scoli, in gradinite. Psihologia e un domeniu foarte vast si stiu asta pentru ca stiu pe cineva care lucreaza in domeniu cu doctorat cu tot happy
Stiu pe cineva si cu asistenta sociala si lucreaza la casa de copii, nu o duce rau dar esti mai rastrans. Multa bafta! :*

| Anon31241212 a răspuns:

Cu asistenta sociala iti gasesti mult mai usor, fiindca este deficit in domeniu. Cu psihologia nu prea. Sunt foarte multi psihologi si intr-o zi poti avea clienti in alta zi nu. E greu pana iti faci un nume. Succes!

| Adry05 a răspuns (pentru Anon31241212):

Exista nu stiu cate ramuri ale psihologiei si domenii in care poti lucra, psiholog nu e doar ala care are cabinet si la care te duci sa-i spui problemele.