| Betty18 a întrebat:

Care imi spui ce ar trebui sa invat pentru romana la BAC? Profa nu ne-a predat tot... de ex sa imi dati asa tot ce trebuie o arta poetica(spuneti-mi si poezii stiti voi aici) una neomodernism, nuvela psihologica nuvela istorica, comedie, roman realist, obiectiv, traditionalism avangardims si tot ce mai e ca nu prea stiu etc. dati-mi si opere la fiecare daca puteti

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Am trimis, dar sper ca stii ca e putin cam tarziu...

2 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Da, uite, o sa iti trimit in privat bibliografia, ok?

| UltimulTango a răspuns:

Nu dau bac-ul ...iti pot da cateva exemple sa-ti faci o idee
Arta poetica poezia : eu nu strivesc corola de lumini a lumii de Lucian Blaga.
Neomodernismul = reprezentanti: (Nicolae Labis, Nichita Stanescu, Ana Blandiana, Marin Sorescu) In dulcele stil clasic =Nichita Stanescu.
Nuvela psihologica _Ioan Slavici =Moara cu noroc.
Nuvela istorica =Alexandru Lapusneanu de Costache Negruzzi
Roman realist =Enigma Otiliei de G.Calinescu, 'Ion' de Liviu Rebreanu= realist obiectiv
Roman traditional= Baltagul.de M. Sadoveanu