| roxxyale a întrebat:

Care imi spune ce inseamna expresile. arta pentru arta=?, calcaiul lui Ahile=?

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus!
Artă pentru artă sau l'arte pour l'arte cum spun francezii, se referă la faptul că arta este modul în care artiștii se pot exprima liber, dând frâu liber imaginație și propriilor convingeri (a nu se confunda cu expresia de amorul artei- care înseamnă că faci ceva pentru că nu ai încotro)
Călcâiul lui Ahile- vine de la o legendă care spunea că Ahile era invincibil, punctul lui vulnerabil fiind călcâiul. De aici explicația acestei espresii care se referă la punctul vulnerabil al cuiva.
O seară cu zâmbet să ai!

| LoveÈℓa a răspuns:

Arta pentru arta= faci ceva pentru ca trebuie cum ar fi temele le faci ca trebuie sa le faci
Calcaiul lu Ahile= punctul slab al unui om

| kathgilbert a răspuns:

Arta pentru arta, din cate stiu eu, era o organizatie pentru a sprijini tinerii artisti.
Calcaiul lui Ahile, daca ai citit Iliada, acesta a murit datorita faptului ca Paris l-a ranit cu o sageata otravita in calcai. Cand spunem "i-am gasit calcaiul lui Ahile", ne referim la slabiciune, "i-am gasit slabiciunea".

| crisuletss a răspuns:

Calcaiul lui Ahile=punct vulnerabil, slabicune, Funda te rog. mersi:*
pe cealalta nu o stiu, Scuze.

| cosmidin12 a răspuns:

Adica slabiciunea, punctul slab={calcaiul lui Ahile}
arta=adica ceva genlaughing nu stiu la arta

| annyyash a răspuns:

Calcaiul lui Ahile...inseamna "punctul slab"