| RobyLaposi a întrebat:

Ce inseamna Calcaiul Lui Ahile?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsurile primite nu sunt foarte explicite.
La modul figurat, expresia ( sintagma ) „ Călcâiul lui Ahile " definește punctul slab (vulnerabil)al unei persoane, al unei acțiuni, al unei activități, al unui sistem de apărare.
Expresia provine din următorul fapt: Achile era fiul lui Peleu ( fiu al lui Eac, cel devenit ulterior judecător în infern ) și al zeiței Thetis.
Aceasta, vrînd a-și face fiul invulnerabil la orice atac asupra trupului său, l-a scufundat în rîul Styx ( rîul care făcea trecerea spre intrarea în Infern ). Dar, procedînd la această acțiune, mama sa l-a ținut de călcîi, loc neatins de apa Styx - ului și devenind astfel unicul loc vulnerabil din tot corpul său. Corpul nu era acoperit de vreo armură ( așa cum spune Adry05).
La momentul războiului de la Troia ( vezi „ILIADA"), spre finalul războiului, în fața cetății Troia, a avut loc o luptă între cei doi mari eroi, din cele două tabere ( Hector, din partea troienilor, și Ahile, din partea grecilor ).
Lupta s-a terminat prin victoria neînvinsului Ahile.
Din păcate, atitudinea lui Ahile față de trupul învinsului său a fost una nu prea cavalerească. Ahile a luat trupul lui Hector, l-a legat de coada carului său de luptă și l-a tîrît pe acesta, de trei ori, de jur împrejurul cetății Troia, spre marea mîhnire a troienilor de pe zidurile cetății, a părinților acestuia ( regele Priam și regina Hecuba ), a soției acestuia, Andromaca, și a fratelui său, frumosul Paris.
Mai tîrziu, în timpul luptei cînd a fost cucerită Troia, în încercarea de a-și răzbuna fratele ucis, Paris și - a încordat arcul, a lansat o săgeată și, cu ajutorul binevoitor al unui zeu potrivnic grecilor ( Apollo ) aceasta s-a îndreptat chiar spre călcîiul lui Ahile, locul său vulnerabil, provocîndu-i astfel moartea.

| Adry05 a răspuns:

Punct de slabiciune deoarece Ahile avea un fel de armura si doar calcaiul ii ramasese neprotejat asa ca inamicul l-a doborat datorita acelei zone.

| alexx123456 a răspuns:

Adica punctul slab al cuiva
Fundita?