| und3c3ive a întrebat:

Ce inseamna "Cutia Pandorei", Calcaiul lui Ahile, si mai erau cateva laughing. Tin sa mentionez ca nu am nevoie de povestiri, mituri, legende ca le stiu pe toate si nici copy paste de pe net. Ci pur si simplu niste sinonime.

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cutia Pandorei= cearta, Calcaiul lui Ahile=punct vulnerabil.

| dracdeingerash a răspuns:

Eu o sa spun la ce ma gandesc eu cand aud de acestea doua. Cutia Pandorei reprezinta ceva interzis, ca un fel de secret pe care mai bine il tii ascuns decat sa il dezvalui pentru ca ar cauza isterie big grin unele lucruri trebuie lasate asa cum sunt laughing.
Iar Calcaiul lui Ahile este slabiciunea fiecaruia, punctul slab pe care il are orice persoana, nu neaparat constand intr-o parte din corp, ci pur si simplu poate intr-o persoana la care tine sau un lucru important tongue

Alte răspunsuri
| Senga a răspuns:

"Cutia Pandorei"= haos, "Calcaiul lui Ahile"=slabiciune