| Lore145 a întrebat:

Care imi spune si mie o metoda usoara de a afla secolul, deceniu si mileniul la un an. De exemplu : 514i.Hr sa imi spune-ti va rog frumos sec, mileniul, deceniu si sa imi si explicati cum big grin Dam test la scoala si nu prea am inteles cum se afla sad Dau fundita la cel mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| love_2123 a răspuns:

La anii din trei cifre e usor, iei prima cifra si o aduni cu 1[ex: 538 -> sec 6]. La anii din patru cifre iei primele doua cifre din numar si aduni tot cu 1[ex: 1378 -> sec 14].

Presupun ca iti dai seama ca de la anul 0 pana la anul 99 e secolul 1.
se calculeaza astfel:

anul 0 - anul1000 =mileniul 1

anul 1000 - anul 2000 = mileniul 2

anul 2000 - anul 3000 = mileniul 3.
La decenii iei ultimele 2 cifre de exp 514->1 deceniu 515->deceniu 2
Daca ai ultima cifra 0, 1, 2,3,4 deceniu ii cifra care o ai la zeci
Daca ai ultima cifra 5, 6, 7,8,9 deceniu ii cifra care o ai la zeci plus 1
Fundaa:XXX?//