| trunks a întrebat:

Care ma poate ajuta si pe mine trebuie sa fac semnificatia versurilor:::""lasa-mi toamna pomii verzi, Uite ochii mei ti-i dau, Ieri spre seara-n vantul galben Arborii-n genunchi plangeau""FonDA

Răspuns Câştigător
| anisoara96 a răspuns:

Aceste versuri reflecta sentimentul nostalgic si de regret,la citerea acestor versuri indentificam o stare de rugaminte,de ruga de mila imposibila. Oricine se roaga toamnei pentru a da mila si a lasa copacii verzi,dorinta de persistare a copacilor verzi este diamantata cu cadoul jertfic-ochii, motivul de rugaminte este faptul ca omului i s-a facut mintile nostalgice din cauza copacilor care pling imaginar, de fapt ingalbenindu-se.Cauza vintului galben este de fapt mantia de frunze ce este dusa de vind prin infinit, acesta fiind in poezie vintul galben.Desi putin prea tirziu vine acesta rugaminte de a lasa arborii in piciare,caci dezmembrarea podoabelor verzi ioncepusera inca din-ainte (ieri). Intr-adevar,mai bine mai tirziu sa constientizam faptul ca copacii isi lasa frunzele -cad in genunghi,trecind inca un sezon,inca o perioada din viata,decit niciodata sa nu apara sentimentul melancoliei si al tristetei ca arborii care cindva erau atit de verzi si plini de viata big grin,care infrumuseta imprejurul,iar acum raminem si noi tristi,timizi,ofiliti de trecerea vremei si inluintati fiind de timp(clima). Omenii poate ramine ca arborii ofiliti,galbeni si cazuti in genunchi,fara ochi,caci acestia au fost dati jertfa toamnei pentru resplata verde care nu a fost restituiuta, avind loc mitul toamnei, iar noi raminind dezamagiti.

1 răspuns:
| Hombre a răspuns:

Poate melodia te inspira mai mult.
http://www.youtube.com/watch?v=48bJ_jNcEds&feature=related