| Cat_Cat_1990 a întrebat:

Care state NU sunt membre ONU?laughing)

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Taiwan e singura tara independenta care nu e membra ONU.

| oprescudorin11 a răspuns:

In principiu, sunt acele state nerecunoscute de statele cu drept de VETO.Statele cu drept de VETO sunt :USA, RUSSIA, FRANTA, MAREA BRITANIE si CHINA.
Ar putea fi TAIWAN nerecunoscuta de CHINA populara, Coreea de Sud si de Nord(aici nu stiu sigur) si vorba colegului pastru009.

| oprescudorin11 a răspuns:

Corectie!
Coreile au intrat!
Deci au ramas 2 state ne-membre ONU:
Taiwan si Statul Islamic sau cum se numeste!
Deocamdata aceste 2 state exista, dar sunt nerecunoscute de unul sau mai multi din cei 5.

| Soare_Sebi_1997 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Statul Islamic despre care vorbeai se numeste ISIS(cred) adica Islamic State from Irak and Siria.

| oprescudorin11 a răspuns:

De ce 'te razi?"Sunt cateva!
Cele ne -aprobate ce cele 5 state din consiliul de securitate ONU care au drept de Veto!
SUA, GB, Russia(ma intreb de ce russia mai face parte din asta, cata vreme CCCP era inainte?)
Franta si China.
Taiwan este singurul stat nerecunoscut.
Restul este ca si statul meu si al tau, dar mai sunt altele, am sa ma gandesc, care nu stiu daca -si merita numele de STAT: enclave precum Kosovo.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pe cealalta parte, crezi ca mai conteaza asta?
Oricum ONU nu este o organizatie in spiritul 'democratiei', cata vreme 5 state jegoase au drept de VETO. iar celelalte trebuie sa asculte 'ca niste iepurasi ' ce DICTEAZA ele!
Scapam de Ceausescu si apar alte si alte ziduri!
Ce oroare!

| pastru009 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_European%C4%83#State_membre
Acelea sunt statele membre. Deci cele non-membre le iei prin eliminare.

| Cat_Cat_1990 explică (pentru pastru009):

ma gandeam ca poate cineva le stie
pana le elimin...

| pastru009 a răspuns (pentru Cat_Cat_1990):

Durează mult, ştiu. Dar altfel nu o poţi face. Şi, sincer, nu e greu. Iei o hartă politică. Vezi ce state sunt in ONU. Sunt multe din Europa (e probabil ca statele ce sa nu fie in ONU sa fie statele mici si subdezvoltate). Uite două exemple de state (fiindcă le ştiu cu un teritoriu de întindere mică şi cu o populaţie mică, deci nu sunt foarte dezvoltate cel mai probabil): Vatican, San Marino (ele sunt state perforate, adica state ce se afla in alt stat -Vatican si San Marino sunt pe teritoriul Italiei- dar functionează independent de acel stat pe care ele se află). Oricum, ia o hartă politică şi ia prin eliminare. Mai mult de 20 de minute nu cred că îţi va lua. happy Depune şi tu un efort minim pentru temă. Uite şi o parte bună: cât vei căuta statele pe hartă le vei reţine mai bine poziţia lor geografică tongue ). Nu cred că va sta cineva de pe TPU să ţi le enumere pe toate. laughing)

| Soare_Sebi_1997 a răspuns:

ISIS (Islamic State From Irak and Siria) si Taiwan