| LooLooLoo a întrebat:

Care sunt cacofoniile acceptate in lb romana? Vreau un raspuns concret.

6 răspunsuri:
| Alessandro a răspuns:

Bună.
Cele 6 cacafonii aceptate în limba română sunt :
- Banca Comercială Română
- Ion Luca Caragiale
- Biserica Catolică
- Tactica Cavalerească
- Epoca Capitalistă
- Monica Columbeanu rolling on the floor
Pa-pa.

| enverhoxha a răspuns:

Toate cacofoniile sunt acceptabile, fiindcă dacă nu ţi se usucă urechile la una singură înseamnă că rezişti la toate. Ia citeşte articolele lui Eminescu, să vezi acolo ce de "cacofonii". Tipul era inteligent şi talentat, n-avea timp de căcăţişuri din astea impotente.

(Apropo, chiar cuvântul cacofonie e o cacofonie. Ce-ar fi să-l interzicem?)

| Gymy a răspuns:

Le-a spus deja Alessandro
Monica Columbeanulaughing) ( stiu ca este doar in gluma) nu este cacofonie, cacofonia reprezinta repetarea aceluiasi grup de sunete format din 2 litere, atat la sfarsitul unui cuvant cat si la inceputul cuvantului urmator din propozitia sau fraza respectiva

| Caaty a răspuns:

Ion Luca Caragiale
Biserica Catolica
Tactica Cavalereasca
Banca Comerciala Romana
Epoca Capitalista

| maria89nic a răspuns:

Moni Columbeanurolling on the floor

| iuo a răspuns:

Biserica Catolica, Ion Luca Caragiale. altele nu mai stiu