| Tynukka a întrebat:

Care sunt caracteristicile generale ale pasarilor?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca n-ai invatat la timpul potrivit, macar acum invata-le acum!

* forma corpului aerodinamica(fusiforma)
*membrele anterioare tranformate in aripi( organe de zbor)
* membrele posterioare adaptate la sprijin( mers biped) sau la innot(formele acvatice)
*tegument uscat(unica glanda este glanda uropigiana, bine dezv. la formele acvatice, lipseste la cele care traiesc in locuri uscate)
*schelet alcatuit pneumatice si concrescute
* au cioc care a preluat rolul dintilor(apuca si rupe hrana)
*aparatul digestiv: esofagul prezinta guse cu rol de inmagazinare temporara si inmuiere a hranei; stomacul are doua compartimente : stomac glandular si stomac macinator(pipota)
*aparatul respirator prezinta o specializare la respiratia in zbor :sacii pulmonari(aerieni) aflati in legatura cu plamanii si oasele pneumatice dar si cu ramificatii in piele
* nu au vezica urinara
* se inmultesc prin oua pe cale le clocesc