| ~#YouKnowYouLoveMe#~ a întrebat:

Hey. Vreau va rog caracteristicile generale ale pastelului. Dau funditaaa garantat. Multumesc.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Http://referat.clopotel.ro/download6841 - de aici;)

Succes.

4 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Pastelul este o creatie lirica descriptiva în versuri în care se înfatiseaza un tablou din natura (un peisaj, momente ale zilei, imaginea unor anotimpuri, aspecte din viata plantelor si /sau animalelor) fata de care autorul îsi exprima în mod direct si discret impresiile si sentimentele.
Creatorul pastelului în literatura româna este Vasile Alecsandri.

| selfish lover. a răspuns:

Pastelul este o creatie lirica descriptiva în versuri în care se înfatiseaza un tablou din natura (un peisaj, momente ale zilei, imaginea unor anotimpuri, aspecte din viata plantelor si /sau animalelor) fata de care autorul îsi exprima în mod direct si discret impresiile si sentimentele.

| QuietAngel a răspuns:

Hey! Tu ai zis "caracteristicile generale ale pastelului", mai sus ti-a fost dat un raspuns unde sunt caracteristicile pastelului, dar in poezia Iarna.bine, pana la urma si Iarna este un pastel ca toate celelalte, voi incerca si eu sa transpun ideile de mai jos dar la nivel general, pe net nu este nimic straight face Sper sa reusesc.si eu le am de recapitulat pe vacanta asta care este deja pe sfarsitehee hee SUCCES!

| QuietAngel a răspuns:

Uite, am gasit ceva, care iti va fi mult mai folositor;) http://www.referate-romana.com/......-rom.php;)