| Adiiiiiiiiii a întrebat:

Cum pot demonstra ca o opera este text de granita? Adica care sunt caracteristicile textului de granita?

1 răspuns:
| DarkAngel95a a răspuns:

Caracteristicile textului de granita:
caracter non-fictional
referent real
functia informativa si estetica
marci stilistice si subiective(propozitii incidente, dativ etc)
marci ale eului liric
discurs personalizat(jurnal personal, memorii sau eseu literar)

Reunind trasaturile textului literari si al celui non-literar, dar dovedind puternice afinitati cu sfera artistica, unele scrieri care, in modobisnuit, nu sunt considerate literare (reportaje, jurnale, scrisori)sunt atasate literaturii, sub denumirea de
texte de granita.