| corina977 a întrebat:

Care sunt cauzele scaderii natalitatii in Romania?

11 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

O cauza ar fi saracia, dar ma gandesc ca si inainte or fi existat destui oameni saraci si pentru aia aveau multi oameni. O alta cauza ar fi existenta metodelor anticonceptionale pe care le foloseste toata lumea. Acum nu se mai casatoreste lumea la 18 ani ca pe vremea bunicii si nu-si mai face copii la 20 de ani. Tinerii vor sa se bucure de viata, de iubirea lor, fara a avea grija unui copil. Un copil este o responsabilitate mare, o grija in plus. De ce sa iti complici viata asa devreme? In plus, cu cat faci mai multi copii, cu atat iti complici mai mult viata. Trebuie sa fii chiar prost sau inconstient sa faci o asemenea greseala.laughing

| pwp a răspuns:

Banuiesc,ca avorturile sad
Fetele fac sex de la o varsta frageda...fac avort, apoi nu mai pot face toata viata copii..cred ca asta e motivul scaderii natalitatii

| Alec a răspuns (pentru pwp):

N-am mai auzit prostie mai mare rolling on the floor
mai bine ziceai basescu si boc

| pwp a răspuns (pentru Alec):

Zii tu Basescu si Boc.

| Bitzy a răspuns:

Avorturile.

| PinkTerror a răspuns:

Imi pare rau sa va stric paranghelia dar este dovedit stiintific ca persoanele saraca sunt predispuse sa aiba mai multi copii.

Problema la noi este ca am inceput si noi sa urmam trendul... cei tineri considera ca sunt prea tineri, cei de 20-30 de ani vor sa isi faca o cariera intai si cei dupa 30 de ani deja sunt speriati de boli, probleme si alte astel de situatii.

Astfel nu saracia si mentalitatea este de vina. cel putin eu asa cred.

Have Fun

| alecx4music a răspuns:

Cred ca saracia este cauza natalitatii scazute.
De ce sa faci un copil daca stii ca nu ai cu ce sa-l cresti?

| Dana211 a răspuns:

Situatia materiala care e din ce in ce mai precara si care ii determina pe oameni sa nu isi mai "permita" sa faca mai mult de un copil

| sergyuproblema a răspuns:

Hmmm. avorturile ..in primul rand, daca cauti informatii o sa vezi ca se fac 300-400 de avorturi zilnic