| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele scăderii cantității de menstruație? De la una normala cu cantități normale, la una cu cantități mult mai mici. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In decursul ciclului menstrual care s-a situat inainte de amintita menstruatie cu desfasurare anormala, atipica in organismul tau s-au produs anumite dereglari hormonale care au afectat intr-o anumita masura : cresterea, dezvoltarea si ingrosarea tesutului ENDOMETRIAL. Din acest motiv endometrul care s-a format a fost unul : anemic, subtire si din acest motiv putin vascularizat, adica strabatuta de o retea de vase de sange mult mai mica fata de ciclurile menstruale anterioare. In astfel de situatii cantitatea de sange menstrual care rezulta/se produce in urma procesului de desprindere de pe peretele uterului a unui endometru putin dezvoltat, anemic subtire si slab vascularizat, rezulta o cantitate de sange MICA sau FOARTE MICA, care este eliminat intr-un timp mai scurt, printrun flux zilnic scazut, ceea ce provoaca aparitia fireasca a impresiei de menstruatie anormala, atipica. Pentru foarte multe fete desfasurarea unei astfel de menstruatii este cu totul inexplicabila si le provoaca si foarte multa ingrijorare. Sanatate!

| nojudgements a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci e motiv de îngrijorare?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai multe luni la rând sau doar o dată de 2 ori?

| nojudgements a răspuns (pentru Adry05):

Luna asta e pentru prima oara cand am întâmpinat problema asta

| Adry05 a răspuns (pentru nojudgements):

A, atunci n-ai motiv de îngrijorare, se mai întâmplă. vezi lunile următoare cum e

| Violleta2022 a răspuns:

Se mai intampla, in unele luni sa vina mai abundent, in altele mai putin. Asta ni se intampla tuturor!