| ChristinaGM a întrebat:

Ce cauze au determinat scaderea natalitatii in Romania?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De întrebat guvernanţii României din ultimii20 de ani.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Saracia.Ascazut natalitatea in randul cuplurilor constiente ca nu merita sa dai viata unui copil, pe care situatia generala nu-ti permite sa-l cresti si sa-l educi corespunzator.In paralel, din nefericire, a crescut prea mult natalitatea in randul celor care considera copiii un mijloc de a aduce venit si pe care nu-i intereseaza ca aduc pe lume niste nevinovati, care v-or ingrosa randurile unei clase ...nu prea avantajoase pentru societate, din contra.

| Swordsman a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Corect.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Swordsman):

Multumesc mult.

| Swordsman a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Cu placere.

| Ibrahimovic a răspuns:

Unul dintre factorii scaderii natalitatii ar mai fi si cresterea diasporei, celelalte cauze s-au spus in comentariile anterioare!

| NoBodyByMe a răspuns:

Emanciparea femii, conditiile scazute de trai...mentalitatea oamenilor si problemele de sanatate(chiar si cele de dupa avort)

| Gaboyu98 a răspuns:

Deci scaderea natalitatii in Romania este datorata mediului in care romanii "traiesc" majoritatea romanilor pleaca in tari straine pentru un trai mai bun