Care sunt cele mai potrivite carti pentru liceeni?

Cititorii de pe teacup au alcatuit acest top al cartilor de citit in liceu:

Crimă şi pedeapsă
Fiodor M. Dostoievski
Prima carte “mare” pe care am citit-o în liceu. Crede-mă, nimic nu se compară cu un Dostoievski citit pe sub bancă, cu sufletul la gură, eventual chiar în ora de română... Coelho? Fii serios!
http://www.teacup.ro/pg/book/view/11595/crima-si-pedeapsa-dostoievski

Cine suntem
Dan Puric
Manual de demnitate. Află că românii nu sunt chiar aşa de proşti cum îţi spun unii “binevoitori”, nici aşa de hoţi, că am avut şi avem încă oameni cinstiţi, eroi, sfinţi, artişti şi gânditori care au cucerit lumea. Numai că nu sunt lăsaţi să vorbească. De către cine? De către aceiaşi „binevoitori”.
http://www.teacup.ro/pg/book/view/14332/cine-suntem-dan-puric

A treia forţă: România profundă
Ovidiu Hurduzeu, Mircea Platon
Ştii deja, probabil : lumea nu este aceea pe care o vezi la ştirile de la ora 5. Nici la ştirile de la ora 7. La nici un jurnal de ştiri. Află din cartea lui Hurduzeu şi Platon despre România care nu se vede la televizor şi vezi ce puteai să ratezi dacă mai stăteai mult cu telecomanda în mână.

http://www.teacup.ro/pg/book/view/25559/a-treia-forta-romania-profunda

Drumul celor puţini. Amintirile unui pilot de vânătoare ieşit din încercuirea de la Stalingrad
Tudor Greceanu
Te-ai gândit vreodată cum e să pilotezi un avion şi să fii nevoit să lupţi cu încă douăzeci? Citeşte atunci amintirile lui Tudor Greceanu, un erou despre care probabil nici profesorul
tău de istorie nu ştie, şi o  să-ţi dai seama că Top Gun e o glumiţă naivă. Fii serios!

http://www.teacup.ro/pg/book/view/25558/drumul-celor-puini-amintirile-unui-pilot-de-vntoare-ieit-din-ncercuirea-de-la-stalingrad

Micul prinţ
Antoine de Saint- Exupéry
Niciodată nu e prea târziu să o (re)citeşti. Ştiu pe cineva care încă asculta heavy-metal când citea „Micul prinţ”…

http://www.teacup.ro/pg/book/view/7092/micul-print

Arhipelagul Gulag
Aleksandr Soljeniţân
editura Univers, 2009
În mod sigur cartea care îţi spune, direct şi fără ocolişuri, că n-ai trăit cam nimic în viaţă, că altfel e viaţa când nu ai căldură în cameră, plimbări şi bani de buzunar. Şi mai ai şi un gard de sârmă în jurul tău, de unde te veghează un rusnac cu un Kalaşnikov. Repet, ca la punctul 4 : viaţa bate mult filmul. Mai ales când viaţa e dusă în Gulag-ul sovietic.

http://www.teacup.ro/pg/book/view/25557/arhipelagul-gulag

Îndemn la simplitate
Ernest Bernea
Fiindcă toţi avem perioade grele prin care trecem, când ni se pare că toată lumea are ceva cu noi. Se poate. Sau nu. Citeşte cartea lui Bernea, lasă-te dus de blândeţea şi înţelepciunea lui şi mai gândeşte-te. Lumea e frumoasă şi e plină de taine, atâta doar că nu se văd din viteză...

http://www.teacup.ro/pg/book/view/25554/indemn-la-simplitate

Monstrul Colombre şi alte cincizeci de povestiri
Dino Buzzati
Povestirile lui Buzzati n-au vârstă. Le citeşti cu poftă (durează vreo 5-10 minute maxim) şi începi să înţelegi că a fi genial nu e deloc o chestie de cantitate.

http://www.teacup.ro/pg/book/view/6169/monstrul-colombre-si-alte-cincizeci-de-povestiri

Che Guevara sau mistificarea istoriei
Jacobo Machover
Ei bine, nu! Spre dezamăgirea tuturor colegilor purtători de tricou cu El Comandante, e cazul să afli că Che Guevara nu a fost nicidecum un mieluşel cu beretă care fuma trabuc, ci doar un criminal printre mulţi alţii. Citeşte cartea lui Machover şi descoperă că idealiştii nu sunt nişte tipi atât de simpatici cum îi crede lumea...

http://www.teacup.ro/pg/book/view/13964/che-guevara-sau-mistificarea-istoriei

Adio, Europa!
Ion D. Sîrbu
Despre „Adio, Europa!”, îţi spun eu la ureche: e cel mai mare roman scris în limba română! Apoi, desigur, poţi citi şi Ion, şi Enigma Otiliei, dacă tot te obligă la şcoală ...

http://www.teacup.ro/pg/book/view/25556/adio-europa

Tu ce carti ai in top?

~ comunitatea pasionatilor de carti si ceai ~

11 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Cele mai potrivite carti pentru liceeni sunt: cartile de psihologie, pentru ca ajuta si ma ajuta sa ma cunosc ceva mai bine.
O seara buna!

| Aero a răspuns:

Dragute carti, dar liceenii din ziua de azi citesc Harry Potter si Twilighthee hee. Pana si cei care nu obisnuiesc sa citeasca, le citeschappy. Povestile astea fictive prind cel mai bine! Parca ar face parte dintr-un ziar ce iese o data la 2-3 anihee hee cand se lanseaza alt volumhappy
Doar cei care citesc de obicei, au citit/vor citi cel mai probabil si ce e recomandat mai sus.
Respect opinia lui Siwel, dar din pacate nici 1% din toti liceenii n-ar incerca macar sa citeasca ceva din Sf. Scriptura. De ce? motive si scuze variate...desigur ca e doar opinia mea.

| Klara a răspuns:

Aia cu Gulagul mi se pare cea mai potrivita.happy

| AGGA a răspuns:

J. D. Salinger
cartea: De veghe in lanul de secara
Eggers Dave
cartea:Sa te tii alergatura!
eu personal ador cartiile astea:X

| viki a răspuns:

O sa citesc sigur "Crima si pedeapsa", pare pe gustul meu...sau "indemn la simplitate". Eu recomand "Maitreyi" si, de ce nu, Coelho?! thinking

| siwel a răspuns:

Superba lista de mai sus...
Eu as adauga neaparat si Sfanta Scriptura.
In special Evangheliile. Cele patru de la inceputul Noului Testament.
Din pacate ne falim ca suntem niscai natia crestina si suferim de o crunta incultura crestina si ne taiem de la sursa primara de implinire si prosperitate a spiritului: Evangheliile.
Eu ma intreb in ce masura cineva se poate numi crestin fara sa fi citit singurele surse primare despre fondatorul crestinismului, care sunt cele 4 Evanghelii?
Eu cred ca Evangheliile sunt cele mai sublime si dinamice carti care s-au scris in istoria umanitatii.
Spiritul tau liceanule va deveni mai puternic, mai clar si mai profund in interactiune cu Evangheliile si cu personajul lor principal.
O spun din experienta proprie.

| e m i l y a răspuns:

Depinde ce gen de carti iti plac si tie. Degeaba iti recomanda cineva o carte amuzanta, care de asemenea e cu liceeni daca tie iti plac de exemplu romanele politiste. Oricum nu te baga de la varsta asta la romanele psihologie (decat daca iti da la scoala) sau cu tenta filozofica. O sa ai timp de asa ceva.

| Ioana22B a răspuns:

Mie imi plac cartile cu mister si romantice.De aceea prefer Invitatie la vals, Elevul Dima dintr-a 7-a, Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes...sau Nicholas Sparks[are si filme scoase la cartile lui, la vreo 5 cred asa ca poti intai sa te uiti la ele si daca iti plac citesti si cartile apoibig grin]

| Stardust_8913 a răspuns:

Sunt de părere ca şi cartea De veghe în lanul de secară de J.D.Saliger ar trebui adăugată. O carte ce prezintă toate viciile cărora le-am putea cădea pradă la vârsta adolescenţei, o lectura ce te face sa realizezi că oricât de popular ai fi si oricâti prieteni ai avea eşti singur. Ca şi Holden când tot se gândea pe cine ar putea să sune să-si mai omoare timpului, dar realiza că nici unul dintre acei omaneni nu doreau cu adevărat să stea cu el...
Cartea poate fi privita din mai multe unghiuri. Însă consider că este foarte adecvată adolescenţei şi ar trebui să se afle în top.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze dar mie mi se par proaste si n-am auzit pe cineva sa citeasca asa ceva.

| jockeritza a răspuns:

O selectie foarte atent facuta.As avea o adaugare. O carte de poezii Walt Whitman:" Poezii despre mine insusi"