Care carti sunt cele mai potrivite pentru a fi facute cadou?

Cărţile se numara printre cele mai frumoase cadouri pe care le poţi face cuiva. Pentru a nu da greş în alegerea cărţii potrivite, trebuie să cunoşti cât de cât persoana căreia vrei să îi faci cadoul, cât şi subiectul carţii şi stilul autorului, pentru a-ţi da seama de compatibiliate. Iată câteva dintre cele mai potrivite cărţi pentru a fi oferite în dar:

Alexis Zorba
Nikos Kazantakis
Alexis Zorba a fost cartea care mi-a arătat că poţi să ai totul, însă dacă îţi lipseşte nebunia e ca şi cum nu ai avea nimic. Se spune că nu există carte bună care să nu fie şi tristă, dar
aceasta este o excepţie. Dincolo de toate, din ea răzbate forţa de a trăi, motiv pentru care aş dărui-o oricărei persoane care a uitat cum e să rupi frânghia şi să fii liber, nu numai în faţa lumii, cât şi în faţa ta.

Din Carpaţi până la Fuji
Mihai Epure
Din Carpaţi până la Fuji este un cadou excelent pentru cei care şi-ar dori să ajungă în Japonia (şi cine nu îşi doreşte?) dar, momentan, pot călători doar din fotoliul de lângă veioză. Mihai Epure îi va lua frumos din acest fotoliu şi îi va umbla printre Carpaţii româneşti şi Fuji-Sama, creând o punte de trecere într-o cultură care am dori să fie ceva mai aproape de noi.

Eleganţa ariciului
Muriel Barbery
De dăruit celui mai bun prieten, celei mai bune prietene, de asemenea, unei persoane de care ai vrea să te apropii şi nu ştii cum. Asta fiindcă este povestea a trei suflete naufragiate într-o mare de conformism, care sunt altfel şi doresc altceva: un sens pentru viaţa lor. O inteligenţă scînteietoare se ascunde sub anosta înfăţişare de portăreasă - este doamna Michel. O fetiţă teribil de deşteaptă şi descurajată găseşte motive pentru a iubi lumea - Paloma Josse. În fine, un japonez bogat îşi găseşte sufletul pereche - domnul Ozu. Ce au în comun aceste perso-naje, precum şi observaţii acide asupra societăţii actuale, dar şi întâmplări de o tulburătoare frumuseţe veţi putea citi în „Eleganţa ariciului”. Este o carte sensibilă şi înduioşător de amuzantă.

Îndemn la simplitate
Ernest Bernea
Cel mai potrivit dar într-o vreme în care oamenii sunt grăbiţi de nevoi şi goliţi de sensuri. O carte subţirică, de citit la ceasuri de seară şi de singurătate, când traficul îngerilor şi al
gândurilor bune creşte peste cotele obişnuite. După lectură, simţi că începi să redevii om. Încurajează, îmblânzeşte, vindecă şi, la fel ca în dragoste, nu te lasă să o uiţi.

Mănâncă, Roagă-te, Iubeşte
Elizabeth Gilbert
O femeie la 30 de ani divorţează şi pleacă singură în lume pentru a se regăsi pe sine. În Italia descoperă plăcerea gustului, în India practică meditaţia şi duce o viaţa de asceză,
iar în Indonezia îşi propune să găsească un echilibru optim între spiritualitate şi plăcere. Călătoria ei este mai ales una interioară, de acceptare a trecututului şi de auto-cunoaştere.
Orice femeie se poate regăsi în emoţiile, temerile şi dorinţele lui Elizabeth. Întrebările şi căutările ei sunt ale tuturor femeilor care îşi doresc să fie fericite. De aceea, această carte poate fi dăruită cu cea mai mare încredere unei prietene bune. După ce va citi câteva pagini e foarte posibil să afirme cu cea mai mare convingere: “cartea aceasta a fost scrisă pentru mine!”

Oglinda lumii
Julian Bell
Oglinda lumii se potriveşte pentru oricine este interesat de felul în care s-a reflectat lumea în operele de artă pe parcursul întregii istorii. Nu trebuie să fii un împătimit al artei ca
să îţi placă, pentru că Julian Bell spune mai degrabă poveşti despre lume, presărate cu câteva detalii tehnice uşor de digerat. O călătorie în memoria vizuală a lumii.
Omul generos
Tor Norrentranders
O carte pe care am recomandat-o şi o voi recomanda prietenilor sceptici. Norrentranders reuşeşte să demonstreze ştiinţific, cu argumente şi referinţe extrem de solide, că este
mai profitabil pentru oameni să fie generoşi decât egoişti. Teoria curajosului danez spune că ne simţim sexy atunci când facem lucruri excepţionale, atunci când ajutam pe alţii, iar satisfacerea egoului are un rol important în naşterea altruismului pur, nedisimulat.

Winter’s Tale
Mark Helprin
Este greu de crezut că o carte despre un spărgător de seifuri, un cal zburător şi un inginer care vrea să construiască un pod până în rai este de fapt o parabolă despre justiţie, destin
şi frumuseţe. Printr-o serie de giumbuşlucuri narative, ne sunt relatate poveştile unor persoanje mai mult sau mai puţin excentrice, unele din prima parte a secolului XIX, altele din prezent. Însă fundalul este mereu New York-ul, un oraş cu o voinţă proprie, transformat prin viziunea unică a autorului într-un personaj mereu prezent, straniu şi inefabil. Winter’s Tale este şi un ghid pentru supravieţuirea spiritului la oraş, un dar perfect pentru oricine doreşte să se simtă acasă în oraşul său.

Pescărușul Jonathan Livingston
Richard Bach
Pescăruşul Jonathan Livingston este, dincolo de toate, o poveste frumoasă pentru oamenii mari, care încă mai cred în poveşti. Simplist spus, este despre zbor, dar de-adevăratelea este despre cum un pescăruş poate fi mult mai mult decât condiţia sa de pescăruş sau, extrapolând, cum un om poate fi mult mai mult decât turma, despre cum poţi să vezi dincolo de micimea vieţii până în profunzimea spiritului sau cum în loc să te târăşti
poti să zbori la ceruri. O carte de dat în dar celor care încearcă să-şi depăşească limitele.

Elogiu Lentorii
Carl Honoré
Problema pe care o pune o carte precum cea a lui Carl Honoré este dacă merită să pierdem lucruri esenţiale de dragul vitezei - prin urmare, o problemă existenţială a secolului XXI: avem cea mai consistentă ofertă de informaţie, tehnică
performantă, trăim profitabil şi eficient, dar oare chiar trăim?

~ comunitatea pasionatilor de carti si ceai ~
 Tu stii care este cea mai citita carte?!
27 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

O minunata alegorie este cartea "Ultima licorna" -de Peter Beagle.

| xibalba a răspuns:

Unui aventurier, i`as oferi ceva de Agatha Christie sau Maurice Leblanc iar unui romantic, ceva de Mihail Drumes.

| Klara a răspuns:

Kazantsakis cu Zorba a facut o treaba foarte buna. Eu de la Kazantsakis am citit "Ultima ispita a lui Christos" si mi se pare chiar un autor f. bun... si filmul cu Alexis Zorba e fainsmug

| waXonwaXoff a răspuns:

Ultima licorna" -de Peter Deagle.

| Orannginna a răspuns:

Cred ca as oferi unei persoane apropiate "Indemn la simplitate". Pt a impartasi impreuna impresii dupa lectura. Dat fiind ca pe mine ma atrage si numai titlul. happy

| octavianpas a răspuns:

Albumele de arata.Depinde si de persoana care o primeste.

| Ea12345 a răspuns:

Eu as da cuiva o carte simbolica:,, Tinerete fara vatranete si viata fara de moarte".
Sau poate Cugetari de Victor Hugo, foarte interesanta.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

"Cine suntem"-Dan Puric. O carte pentru cei care isi mai cauta inca identitatea nationala. O carte exceptionala! Nota 10+.

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Din acestea as alege in mod sigur Eleganţa ariciului de Muriel Barbery :X

| dyddyyyx18 a răspuns:

Sau, mai merg date cadou, (mai ales adolescentelor) si carti gen "sunt nebuna si se ia", "amanda se marita", etc.

| viki a răspuns:

As oferi cuiva o carte pe care am citit-o si eu, de exemplu "Castele de carton" sau "Ring", care am "transmis-o" deja. Dintre cartile de sus, as alege "Omul generos" sau "Îndemn la simplitate".

| Merilynne a răspuns:

Cred ca unei persoane i-as oferii seria Amurg este foarte super si citita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as oferi "Codul bunelor maniere" catorva useri ai tpu.ro blushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unei dragi prietene, i-as oferi "Mananca, roga-te, iubeste"; celor care au mai mare nevoie, le-as oferi Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte buna de citi la oa asta cred ca ar fi,, Femeia la 30 de ani,, apoi,, Codul lui Da Vinci,,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte superba, destinata barbatilor dar bine de citit si de catre femei este "Sarut mana, doamna!" de George Uba, o carte despre viata de cuplu, ce contine mult adevar si multe vorbe intelepte.Am fost foarte uimita de faptul ca este scrisa de un barbat. merita citita.

| etudor a răspuns:

Pentru cei mici eu as opta pentru o carte personalizata care dezvolta gustul pentru citit, ii trezesre mandria proprie gasindu-si numele tiparit in carte (ca personaj principal), alaturi de numele altor colegi de clasa, de numele cadrelor didactice, al scolii unde invata... Va spun din propria-mi experienta.
Dintr-un copil care citea f. rar preferand lecturii vizonarea la televizor sau navigarea pe internet, am reusit prin oferirea a cateva carti personalizate sa-mi incant nepotul vazandu-se eroul principal al cartii alaturi de colegii(prietenii)lui, copilul capatand o noua atitudinefata de lectura. Pentru un copil e f.importanta persoana lui, e "un mic egoist" si de aceea il intereseaza orice il plaseaza in centrul atentiei.
Asta e parerea mea, vizavi de cartile pentru lecura a celor mici.
nicolescuelena@yahoo.com

| etudor a răspuns:

DACA va intereseaza. eu pot sa va ajut cu cateva cart personalizate, pentru cadouri pentru copii inte 1-ozi si 15 ani. Am cumparat de 1(un) an dela o firma specializata un soft cu program de editare a unor asemenea carti Iata cateva titluri:UN CADOU SPECIAL e o carte care sub aspectul unei frumoase si autentice povestiri reda venirea pe lume a copilului "A. N.", pana cand ajunge la 1 an, apoi la gradinita si scoala Pentru a realiza textulimi trebuiesc trimise pe E-mail urmatoarele date:
-nume intreg, dedicatia celui ce ofera cartea(aceasta am facu-o eu ca din partea celui ce o ofera), lungimea la nastere, ora nasterii, data nasterii, greutatea (kg), cine face cadoul(mama, parintii, bunicii, matusa...), numele tatalui, al mamei, PRENUMELE copilului si nume de alint, DOCTOR DE FAMILIE, localitatea, vizitatori la maternitate, doctor la nastere, nastere normala sau cezariana, nota data la nastere, numele nasilor 3-4 poze elocvente, sau va bag foi si atasati poze la final cand primiti cartea. O astfel de carte am facut si cu ocazia cununiilor civie, pr mire si mireasa, pentru aniversari, de CRACIUN SAU PASTe
Daca va intereseaza, dati-mi mail pe adresa :nicolescuelena@yahoo.com si va pot ajuta. mai am si alte titluri: POVESTE de CRACIUN, PRIETENUL MEU CODRUT, UN PAS IN DOI-pentru. tineri casatoritisi altele.Astept sa ma contactati
Elena

| KinderPinguii a răspuns:

Mănâncă, rogă-te, Iubeşte
Elizabeth Gilbert
O femeie la 30 de ani divorţează şi pleacă singură în lume pentru a se regăsi pe sine. În Italia descoperă plăcerea gustului, în India practică meditaţia şi duce o viaţa de asceză,
iar în Indonezia îşi propune să găsească un echilibru optim între spiritualitate şi plăcere. Călătoria ei este mai ales una interioară, de acceptare a trecututului şi de auto-cunoaştere.
Orice femeie se poate regăsi în emoţiile, temerile şi dorinţele lui Elizabeth. Întrebările şi căutările ei sunt ale tuturor femeilor care îşi doresc să fie fericite. De aceea, această carte poate fi dăruită cu cea mai mare încredere unei prietene bune. După ce va citi câteva pagini e foarte posibil să afirme cu cea mai mare convingere: "cartea aceasta a fost scrisă pentru mine!" asta e perfecta!

| Ella_6945 a răspuns:

Imi plac mult nunta in cer de mircea eliade, lorelei de ionel teodoreanu, invitatie la vals de mihail drumes sunt carti minunate

| badgirl_3724 a răspuns:

O carte de aventuri. depinde de varsta persoanei. cati ani are?

| bebe21 a răspuns:

Eu as darui cartea"REBELUTIA" de Alex & Brett Harris pentru ca am citit-o acum vreo 2 luni si mi-a placut foarte mult. Vo recomand si vouahappy.

| camy15 a răspuns:

Eu as recomanda Violul de Sandra Brown... e foarte interesanta.

| dya25 a răspuns:

Genul de carti simbolice, daca esti indragostita o carte de iubire dar si cu multa fanezie genul de carte cu lupi vapiri inbinate ca actiune si dragoste totodata, daca sunteti doar prieteni ceva de genul comedie si extavaganta nu uita si de ca cartea aceea sa fie una captivanta si sa stii ce e vorba in ea.

| erika_6988 a răspuns:

O carte pe care o poti face cadou este Maitrey de Mircea Eliade, este foarte frumoasa si interesanta.

| brasho a răspuns:

Cele mai potrivite carti pentru cadou sunt cartile Bicycle;) http://www.magicalztudio.com/images/images/blackghost.jpg

| 3lysuka a răspuns:

Eu am primit cadou o carte cu zodia mea (leu) in care personajul principal este leoaica si mi-a placut foarte mult pentru ca ma identificam cu persoanajul`. Cred ca oricui i-ar placea.thinking parerea mea :*